دسته‌بندی نشده

غذاهای غضروف ساز برای ساییدگی زانو

غذاهای غضروف ساز | شفاکاران

غذاهای غضروف ساز چگونه از پیشرفت ساییدگی زانو جلوگیری می‌کنند. غضروف یک بافت همبند مهم است که در سراسر بدن ما یافت می شود. هنگامی که مفاصل آسیب ببیند، منجر به درد، التهاب، محدودیت دامنه حرکتی و سفتی زانو خواهد شد که در نهایت ممکن است به آرتروز تبدیل شود. زمانی که از تغذیه به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی استفاده می‌کنید، راهی عالی برای مقابله با برخی از علائم آرتروز و سایر اختلالات ناشی از تخریب غضروف را برگزیده‌اید. در این مقاله از شفاکاران لیستی از غذاهایی که به بازسازی غضروف کمک می کنند آورده شده است.

حبوبات، غذاهای سالمی که به بازسازی غضروف کمک می کنند

برای عملکرد بهینه مفاصل، مهم است که تا جایی که ممکن است التهاب را کاهش دهید. التهاب منبع اصلی کلاژن و در نتیجه تجزیه غضروف است. حبوبات به دلیل خواص ضدالتهابی که دارند، یک گزینه غذایی موثر به شمار می‌آیند. علاوه بر این، از آنجایی که کلاژن یک پروتئین است، محتوای پروتئین حبوبات برای بازسازی کلاژن بسیار مفید است. حبوبات همچنین دارای سطوح بالایی از لیزین هستند؛ اسید آمینه‌ای که برای بازسازی غضروف حیاتی است. لوبیا، نخود و بادام زمینی همگی حبوبات به حساب می‌آیند، به این معنی که گزینه‌های زیادی برای استفاده بیشتر از آنها در رژیم غذایی خود خواهید داشت.

غذاهای غضروف ساز | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

پرتقال و تقویت کلاژن سازی

کلاژن، پروتئینی است که بدن برای ساختن آن به ویتامین C نیاز دارد، یکی از اجزای اصلی غضروف است. پرتقال یک انتخاب درست  از نظر دریافت ویتامین C برای تقویت ساخت کلاژن و همچنین بهبود سلول‌هایی است که به طور گسترده در بازسازی و محافظت از غضروف نقش دارند. ویتامین C همچنین به مقدار فراوان در مواد غذایی دیگر مانند کیوی، فلفل قرمز، کلم پیچ و توت فرنگی یافت می‌شود. البته کلاژن برای حفظ جوانی پوست نیز مهم است.

انار با خاصیت آنتی اکسیدانی جزو غذاهای غضروف‌ساز

مانند بسیاری از غذاهای غضروف ساز موجود در این لیست، میوه انار نیز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود شناخته شده است. تحقیقات در حال انجام نشان می دهد که انار در تولید چندین واسطه کاتابولیسم غضروفی در مفید است. به طور خلاصه، انار به بدن شما کمک می‌کند تا موادی تولید کند که از غضروف محافظت نماید و از زانو درد جلوگیری کند.

چای سبز و محافظت از غضروف

به نظر می‌رسد که چای سبز تقریباً در هر لیستی از مواد غذایی برای مقابله با مشکلات سلامتی قرار می گیرد. از نظر بازسازی غضروف و تسکین علائم آرتروز، مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیبات موجود در چای سبز مانند کاتچین‌ها و پلی فنول‌ها که به سایر شرایط کمک می‌کنند نیز ممکن است برای محافظت و ترمیم غضروف مهم باشند.  چای سبز مزایای بی‌شمار دیگری نیز برای سلامتی دارد. با تلاش برای ادغام چای سبز در برنامه روزانه خود از غضروف های خود مراقبت کنید.

برنج قهوه ای غذاهای سالم از غذاهای غضروف‌ساز

شاید بدانید که هیالورونیک اسید معمولاً در انواع درمان‌ها و تزریقات به منظور بازسازی مفاصل استفاده می‌شود. به طور کلی، این ماده برای روان کردن مفاصل و به عنوان ضربه گیر عمل می‌کند. منابع غذایی اسید هیالورونیک برای درمان موارد بسیار جزئی آسیب غضروف یا به احتمال زیاد، به عنوان راهی برای تکمیل درمان‌های دیگر مقابله با آرتروز یک مکمل مفید به شمار می‌آیند. برنج قهوه‌ای، هویج، گوشت گاو و سایر غذاها سرشار از این ماده هستند. دانه کدو تنبل سرشار از پروتئین (مانند حبوبات) است و ممکن است به بدن در تولید اسید هیالورونیک کمک کند.

آجیل سرشار از منیزیم

برای به حداکثر رساندن تاثیر اسید هیالورونیک در رژیم غذایی، بدن شما به منیزیم نیاز دارد تا مواد لازم را به خوبی جذب کنند. آجیل‌هایی مانند بادام، آجیل برزیلی و دانه های کنجد، منابع عالی منیزیم هستند. با این حال، نباید در مصرف آجیل‌های پر کالری افراط کرد، زیرا خیلی زود وزنتان افزایش پیدا می‌کند و همین دلیلی برای فرسایش بیشتر غضروف خواهد شد. اندازه وعده‌های غذایی خود را کنترل و منابع پرسود را در این وعده ها جایگزین غذاهای چاق کننده کنید.

غذاهای غضروف ساز | شفاکاران

کلم بروکسل و لزوم مصرف ویتامین K از غذاهای غضروف ساز

ویتامین K برای سلامت استخوان و مفاصل ضروری است که خوشبختانه، در بسیاری از غذاها یافت می‌شود، به ویژه در کلم بروکسل. هر روز مقداری از این ویتامین را با پختن مقداری از آنها مصرف کنید.  با استفاده از کمی روغن زیتون، مزایای بیشتری از خواص ضد التهابی و ویتامین K موجود در روغن را نصیب شما می‌کند.

زانوبند زاپیامکس در کنار غذاهای غضروف‌ساز

بی شک اکثر مردم نمی‌توانند آرتروز خود را تنها از طریق غذاهای غضروف‌ساز به طور کامل درمان کنند. اما برای تقویت اثربخشی سایر درمان‌ها، کیفیت زندگی خود را به حداکثر برسانید و از مداخلات خطرناک مانند جراحی‌های پیچیده بپرهیزید. آگاهی از غذاهایی که می‌خورید و انتخاب‌های هدفمند و سالم برای بازسازی غضروف اثر بسیار زیادی خواهد داشت. یکی از درمان های موثر که حاصل تکنولوژی روز دنیاست، زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند با تکنولوژی پیشرفته UIC به خوبی در جلوگیری از پیشرفت ساییدگی زانو و تکمیل بازسازی غضروف نقش ایفا می‌کند. خرید زانوبند زاپیامکس د رکنار مصرف غذاهای غضروف ساز شما را از تیغ جراحی می‌رهاند. نظرات در مورد زانوبند زاپیامکس حاکی از رضایت حداکثری استفاده کنندگان از این تکنولوزی در مسیر درمان است.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه غذاهای غضروف‌ساز

غذاهای غضروف ساز را نام ببرید؟

  • حبوبات
  • پرتقال ها. …
  • انار. …
  • چای سبز. …
  • برنج قهوه ای. …
  • آجیل و خشکبار. …
  • کلم بروکسل.

غضروف غذایی چیست؟

غضروف یک مکمل غذایی است که از بافت همبند موجود در حیواناتی مانند گاو، خوک و مرغ ساخته شده است. اغلب برای کمک به سلامت مفاصل و کاهش مفصل استفاده می شود.

مواد لازم چگونه به غضروف می‌رسند؟

از آنجایی که خون مستقیم  در محل غضروف وجود ندارد، غضروف‌ها از طریق انتشار از محیط اطراف تغذیه می‌کنند. نیروهای فشاری که به طور منظم بر روی غضروف تأثیر می گذارد نیز باعث افزایش انتشار مواد مغذی می‌شود.

چه گوشتی غضروف زیادی دارد؟

بشقاب گوشت گاو حاوی غضروف زیادی است، به خصوص در اطراف دنده‌ها، به همین دلیل است که دنده‌های کوتاه گوشت گاو برای پخت مناسب هستند؛ زیرا فرآیند پخت با حرارت مرطوب در دمای پایین باعث حل شدن غضروف و تبدیل آن به ژلاتین می‌شود.

چه پروتئینی باعث رشد غضروف می‌شود؟

پروتئین‌های مورفوژنتیک استخوان (BMPs) مولکول‌هایی هستند که توسط سلول‌های مختلف ترشح می‌شوند و عضوی از فاکتور رشد تبدیل کننده بتا (TGF-β) به شمار می‌آیند. BMP ها توسط مارشال اوریست در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و نقش مهمی در تشکیل استخوان و غضروف برعهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *