کمردرد, مقالات

گودی کمر و افزایش قد | ارتباط انحنای کمر و قد

گودی کمر و افزایش قد | شفاکاران

 

ـگودی کمر و افزایش قد ارتباطی معکوس دارند. گودی کمر، موجب کوتاه‌تر شدن ستون فقرات شده و به این ترتیب قد فرد نیز از اندازه طبیعی آن، کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. ارتباط گودی کمر و افزایش قد، به اثبات رسیده و اگر چه با عدد فیزیولوژیک قد افراد ارتباط ندارد، اما رفع گودی کمر، باعث بازگشت بصری قد خواهد شد.

در این مطلب از شفاکاران، قصد داریم نگاهی به ارتباط گودی کمر و افزایش قد، داشته باشیم. شما نیز اگر مایل هستید که در این باره اطلاعات مناسبی به دست بیاورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

چگونه گودی کمر را تشخیص دهیم؟

تشخیص گودی کمر، معمولا از طریق مشاهده بصری یا معاینه فیزیکی، انجام می‌شود. در این مقاله از شفاکاران چند روش متداول برای تشخیص گودی کمر را دنبال خواهیم کرد:

  • معاینه چشمی: گودی کمر، اغلب با یک معاینه چشمی معمولی، دیده می‌شود. این گودی، به صورت یک فرورفتگی در بخش کمر دیده شده و با کمی دقت، متوجه این گودی و فرورفتگی خواهید شد. اگر چه به دلیل قرار گرفتن فرورفتگی در بخش پشت بدن، مشاهده آن ممکن است برای خود فرد آن قدرها ساده نباشد، اما یک شخص دیگر (پزشک یا فردی عادی)، می‌تواند فرورفتگی و گودی را به راحتی تشخیص دهد.
  • لمس کردن: لمس، شامل احساس پوست و بافت‌های زیرین آن، برای شناسایی هرگونه ناهنجاری و فرورفتگی در بخش کمر است. به آرامی انگشتان خود را روی بخش کمر قرار داده و بررسی کنید که آیا سطح آن فرورفته‌تر از بخش‌های دیگر است یا خیر. هنگامی که فشار ملایمی به اطراف آن ناحیه وارد می‌کنید، گودی ممکن است بیشتر قابل توجه باشد.

تشخیص محیطی گودی کمر

تصویر مردی کنار دیوار برای تشخیص گودی کمر و افزایش قد | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

  • نکته: تشخیص گودی کمر با دیوار، به سادگی انجام می‌شود. کافی است که پشت به دیوار ایستاده و کاملا به صافی آن تکیه دهید. حالا مشت خود را به بخش گودی کمر برد‌ه و ببینید که آیا به اندازه یک مشت کامل، فضا بین بدن شما و دیوار وجود دارد یا خیر. در صورتی که مشت دست شما در این فاصله جای گرفت، یعنی گودی کمر دارید.
  • معاینه پزشکی: البته در صورتی که به این ترتیب نتوانستید با اطمینان خاطر از وجود گودی کمر و شدت و ضعف آن در بدن خود اطلاع پیدا کنید، بهتر است که حتما به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه داشته باشید. پزشک با معاینات و بررسی‌های لازم، وضعیت گودی کمر شما را تشخیص خواهد داد.

به خاطر داشته باشید که همه بی‌نظمی‌ها یا فرورفتگی‌ها در بخش کمر، نشان دهنده یک مشکل بزرگ پزشکی نیستند. برخی افراد به طور طبیعی دارای تغییراتی در پوست و بافت کمر خود هستند و گودی می‌تواند نشانه‌ای از یک ویژگی آناتومی طبیعی بدن باشد. اما به هر ترتیب گودی کمر و افزایش قد، به نوعی در حالت دیداری، با هم در ارتباط هستند.

از بین برد‌ن گودی کمر در کمترین زمان

برای این که بتوانید گودی کمر که گاهی باعث کمردرد می‌شود را در کمترین زمان درمان کنید، روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش رفع گودی کمر و افزایش قد

ورزش منظم، باعث بهبود وضعیت بدن و تقویت ماهیچه‌ها خواهد شد که به طور کلی به کاهش ریسک ایجاد گودی کمر، کمک می‌کند. با این حال به این نکته مهم توجه داشته باشید که گاهی اوقات گودی کمر، فارغ از ورزش کردن یا نکردن، به دلیل عوامل ژنتیکی یا عادات رفتاری و حرکتی، رخ می‌دهد.

برای رفع گودی کمر، از تمریناتی استفاده کنید که ماهیچه‌های اصلی بدن شما را درگیر می‌کنند. به طور کلی هر نوع ورزشی که از ستون فقرات حمایت کند به ویژه ورزش‌های کششی موثر خواهند بود.

همین طور تقویت عضلات باسن، موجب تراز شد‌‌‌ن دوباره لگن شده و انحنای بخش کمر به سمت فرورفتگی را کاهش می‌دهد.

به علاوه در طول روز، چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته، به وضعیت بدن خود، توجه کنید. حفظ ستون فقرات در حالت نرمال، نگه داشتن شانه‌ها به سمت عقب و پایین و درگیر کردن عضلات مرکزی بدن را مورد توجه قرار دهید.

استفاده از دستگاه رفع گودی کمر

یکی از روش‌های بسیار موثر برای رفع گودی کمر، استفاده از دستگاه مناسب این کار است. با استفاده از دستگاه رفع گودی کمر، می‌توانید عضلات اطراف لگن را درگیر کرده و با تقویت آن‌ها، به تراز شدن دوباره استخوان‌های لگن برای بازگردندان وضعیت گودی کمر به حالت عادی آن، کمک کنید. دقت داشته باشید که این موضوع به یکباره اتفاق نیفتاده و باید در استفاده از دستگاه رفع گودی کمر، استمرار کامل داشته باشید.

به یاد داشته باشید که همیشه مشورت با یک متخصص و فیزیوتراپیست، برای ارزیابی وضعیت بدنی خاص شما و تشخیص بهترین روش نشستن برای گودی کمر، کاملا موثر خواهد بود.

آیا گودی کمر، مانع افزایش قد می‌شود؟

خیر، به طور طبیعی، گودی کمر، مانع از رشد قد در افراد نخواهد شد؛ اما در صورتی که گودی کمر شدت پیدا کند، باعث می‌شود که قد طبیعی فرد، کوتاه‌تر به نظر برسد. رشد قد در درجه اول، به وسیله عامل ژنتیک، تغذیه، سلامت کلی و عوامل هورمونی، تعیین می‌شود که به رشد و تکامل استخوان در دوران کودکی و نوجوانی کمک خواهد کرد. انحنای کمر، اگر چه ممکن است بر وضعیت و تراز ستون فقرات تاثیر بگذارد، اما تاثیر مستقیمی بر صفحات رشد در استخوان‌های بلند شما که مسئول رشد قد هستند، ندارد.

با این حال، وضعیت بدنی خوب، از جمله ستون فقرات متعادل و هم تراز، برای سلمت کلی اسکلت عضلانی مهم است و این می‌توان به ظاهر فیزیکی بهینه کمک کند. همیشه توصیه می‌شود که وضعیت بدنی خوبی داشته باشید، ورزش منظم را پشت گوش نیندازید و اگر در مورد وضعیت بدن یا رشد قد خود نگرانی دارید، با یک متخصص و فیزیوتراپ، مشورت کنید.

روش‌های افزایش قد

تصویر مردی درحال اندازه گرفتن قد و تشخیص گودی کمر و افزایش قد | شفاکاران

برای افزایش قد، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در اینجا به تعدادی از موثرترین آن‌ها، اشاره خواهیم کرد:

افزایش قد با غضروف سازی

غضروف، نوعی بافت همبند است که ساختار و پشتیبانی از قسمت‌های مختلف بدن از جمله اسکلت در حال رشد را فراهم می‌کند. در حالی که غضروف‌سازی، نقش مهمی در رشد اسکلتی در دوران کودکی و نوجوانی دارد، در مورد افزایش قد در بزرگسالان، با محدودیت‌هایی همراه است. از این روی به نظر می‌رسد که کمک به غضروف‌سازی در سنین رشد، بتواند به افزایش قد، کمک کند.

در دوران بلوغ، صفحات رشد که صفحات اپی فیزیال نیز نامید‌ه می‌شوند، مسئول رشد طولی استخوان هستند. این صفحات رشد، از غضروف تشکیل شد‌ه‌اند که با رسید‌ن فرد به سن بلوغ به تدریج استخوانی می‌شوند (به استخوان تبدیل می‌شوند). هنگامی که صفحات رشد بستـه می‌شوند، معمولا در اواخر نوجوانی تا اوایل دهه بیست، پایان رشد عمودی استخوان و پتانسیل افزایش قد، از راه رسید‌‌ه است.

در حالی که هیچ روش یا مداخله علمی اثبات شد‌ه‌ای، برای افزایش قابل توجه قد در بزرگسالان پس از بستـه شد‌‌ن صفحات رشد وجود ندارد، حفظ یک سبک زندگی سالم بسیار مهم است.

یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، خواب کافی و وضعیت بدنی مناسب، می‎تواند به بهینه سازی سلامت کلی استخوان و حمایت از بهترین وضعیت ممکن و هم ترازی بدن کمک کند.

افتادگی شانه و افزایش قد

افتادگی شانه، معمولاً به یک مشکل وضعیتی اشاره دارد که در آن شانه‌ها به سمت جلو گرد شد‌ه و باعث می‌شود قسمت بالایی کمر خمیده به نظر برسد. این موضوع می‌تواند ناشی از عواملی مانند وضعیت نامناسب بدن، ضعف عضلات، عدم تعادل عضلانی یا برخی شرایط پزشکی باشد. تمریناتی برای تقویت عضلات بالای پشت و شانه مانند تمرین ارگونومی در طول روز مناسب است.

گاهی اوقات افتادگی شانه بر وضعیت بدن و ظاهر کلی شما تأثیر می‌گذارد و موجب کوتاه‌تر به نظر رسید‌ن قد می‌شود. در این صورت، می‌توانید از طریق تمریناتی که عضلات بالای کمر و شانه را هدف قرار می‌دهند، آن را بهبود بخشید. با این حال، همیشه ضرورتا، اصلاح افتادگی شانه ممکن است مستقیماً روی قد شما تأثیر نخواهد داشت. به یاد داشته باشید برای تنظیم گردش خون و تامین مواد مغذی برای سلول بافتها می توانید از کمربند پلاتینر آلمانی استفاده کنید.

گودی کمر و افزایش قد ستون فقرات

افزایش قد ستون فقرات، با استفاده از ورزش‌های کششی که بخش بالایی بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند، میسر خواهد بود.  بیشترین اثربخشی این ورزش‌ها را در سنین رشد  در فاصله سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی برای افزایش قد ستون فقرات، موثر خواهد بود.

سوالات متداول در زمینه گودی کمر و افزایش قد

آیا درمان گودی کمر، باعث افزایش قد می‌شود؟

درمان گودی کمر، به صورت مستقیم موجب افزایش قد فیزیولوژیک نخواهد شد، اما موجب می‌شود تا قد فرد کامل به چشم بیاید.

آیا گودی کمر قابل پیشگیری است؟

به جز دخالت عوامل ژنتیک، تمرینات بدنی صحیح و وضعیت نشستن و ایستادن مناسب و استاندارد، می‌توانند در پیشگیری از گودی کمر، موثر باشند.

با رفع گودی کمر، چند سانتی متر به قد فرد، اضافه خواهد شد؟

جالب است بدانید که با رفع و درمان گودی کمر، می‌توان تا ۱۲ سانتی متر، افزایش قد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *