مقالات

عوارض ترک سیگار که ظرف چند روز از بین می‌روند

عوارض ترک سیگار موقتی است|شفاکاران

عوارض ترک سیگار آن دسته از علائمی هستند که به صورت موقت پس از کنار گذاشتن سیگار ایجاد می‌شوند. این علائم ناشی از وابستگی روانی به مصرف و همچنین کمبود نیکوتین دریافتی بدن ایجاد خواهند شد. مدت زمانی که این علائم طول می‌کشند، به فرد سیگاری بستگی دارد.

از علائم رایج پس از ترک سیگار می‌توان به بی‌قراری، تحریک‌پذیری و میل دوباره به مصرف اشاره کرد. برای افزایش موفقیت افراد در ترک سیگار سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، راه‌های مدیریت این عوارض را نیز معرفی کرده است. ما در این مطلب از شفاکاران به معرفی عوارض ترک سیگار و راه‌های مدیریت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

عوارض ترک سیگار ناگهانی چیست؟

تلاش برای ترک سیگار برای هر فردی متفاوت است. اما تقریبا همه افراد سیگاری علائم ترک نیکوتین را خواهند داشت. زیرا نیکوتین در بسیاری از فعالیت‌های عصبی و مغزی بدن وارد می‌شود و در این حالت در هنگام ترک، بدن باید به نبود این ماده عادت کند. باید اشاره کنیم که ترک نیکوتین به بدن آسیب نمی‌رساند و افراد سیگاری که قصد ترک دارند، نباید نگران این موضوع باشند.

 

عوارض ترک سیگار همان علائم موقت ناشی از ترک هستند

میل به کشیدن سیگار و آخرین نخ از عوارض ترک سیگار است|شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

مانند ترک سایر مواد مخدر، بعد از ترک سیگار نیز علائمی ایجاد می‌شود که به آن‌ها عوارض موقت می‌گویند. مدت زمان ماندگاری و شدت این علائم بستگی به نحوه ترک، میزان وابستگی فرد به مصرف و حتی تعداد نخ‌هایی که در طول روز مصرف شده است بستگی دارد.

در ادامه با اصلی‌ترین و شایع‌ترین عوارض ترک سیگار آشنا خواهیم شد. چون برخی عوارض سیگار موقتی‌تر هستند مانند درد مفاصل زانو و کمر. خوشبختانه جای نگرانی نیست و برای تسکین این‌ نوع دردها محصولات موثری وجود دارند. پزشک معمولا برای تسکین درد زانو خرید زانوبند زاپیامکس و برای تسکین دردهای کمر خرید کمربند پلاتینر را پیشنهاد می‌دهد که به کمک تکنولوژی‌های نهفته در خود درد را از بین می‌برند.

۱. داشتن میل به سیگار کشیدن

تقریبا همه افرادی که اقدام به ترک می‌کنند، در ساعات و روزهای اول ترک میل زیادی به سیگار کشیدن دوباره دارند. این احساس با ایجاد استرس، اضطراب و خستگی فرد تشدید می‌شود.

برای موفقیت در ترک سیگار نحوه برخورد با هوس سیگار کشیدن مهم است. به عنوان مثال یکی از راه‌های مدیریت مبارزه با میل به کشیدن سیگار، سرگرم کردن خود با فعالیت‌های ذهنی و بدنی است.

۲. احساس تحریک‌پذیری و بداخلاقی یکی از عوارض ترک سیگار در سن بالا است

یکی از علائم موقت ترک سیگار، عصبی بودن و بداخلاقی فرد است. این علائم در اثر نرسیدن نیکوتین به بدن و همچنین ترک عادت سیگار کشیدن ایجاد می‌شود. برای مدیریت این احساسات بهتر است که فرد به خود یادآوری کند که چرا اقدام به ترک سیگار کرده است.

۳. احساس بی‌قراری ناشی از ترک

احساس بی‌قراری در روزها یا هفته‌های اول پس از ترک طبیعی است. این بی‌قراری در رفتار و عکس‌العمل‌های بدن فرد نیز مشاهده می‌شود. به عنوان مثال برخی افراد به دلیل نکشیدن سیگار کلافه می‌شود و پای خود را تکان می‌دهد. برای مدیریت این نمونه از عوارض ترک سیگار افراد می‌توانند قدم بزند، چای یا قهوه بدون کافئین میل کنند.

۴. مشکل در تمرکز از عوارض ترک سیگار ناگهانی

در روزهای اول پس از ترک سیگار تمرکز کردن سخت خواهد بود. برای رفع این مشکل بهتر است که در روزهای اول پس از ترک از انجام فعالیت‌هایی که به تمرکز بالایی نیاز دارند خودداری کنید. این کاهش تمرکز کم‌کم برطرف خواهد شد.

۵. مشکل در خوابیدن؛ یکی از عوارض موقت ترک سیگار

معمولا افرادی که برای اولین بار اقدام به ترک سیگار می‌کنند، دچار مشکل خواب می‌شوند. اما در صورتی که مشکل خواب برای فرد آزاردهنده باشد، بهتر است با پزشک مشورت کند. البته برای مدیریت بی‌خوابی ناشی از ترک فرد می‌تواند راهکارهای دیگری را نیز امتحان کند. به عنوان مثال از مصرف چای یا قهوه کافئین‌دار خودداری کند. زیرا کافئین موجود در سیگار نسبت به نیکوتین مدت بیشتری در بدن باقی می‌ماند.

همچنین برای بهبود بی‌خوابی می‌توان از اقدامات زیر استفاده کرد:

  • عدم تماشای فیلم و بازی‌های ویدیویی حدود یک تا دو ساعت قبل از خواب
  • عدم مصرف الکل یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار
  • قبل از خوات غذای سنگین نخورید
  • در ساعت مشخصی از شب بخوابید و صبح در ساعت مشخصی بیدار شوید

این راهکارهای ساده به بهبود خواب کمک می‌کنند.

۶. احساس گرسنگی یا افزایش وزن ناشی از ترک

یکی دیگر از عوارض موقت ترک سیگار افزایش اشتها است. این موضوع به دلیل افزایش سرعت کالری سوزی یا افزایش اشتها ناشی از استرس رخ می‌دهد. همچنین یکی دیگر از علل افزایش اشتها پس از ترک سیگار، بهبود حواس بویایی و چشایی است. زیرا بوی و طعم سیگار در دهان مانع از لذت بردن از طعم و بوی غذاهای مصرفی می‌شود.

۷. احساس اضطراب یا افسردگی یکی از عوارض ترک سیگار

طبق آمار افرادی که سیگار می‌کشند، نسبت به افراد غیرسیگاری بیشتر در معرض افسردگی و اضطراب قرار دارند. این موضوع باعث می‌شود که برخی از افراد سیگاری پس از ترک، دچار تغییرات خلقی و حتی افسردگی شوند.

برای مدیریت این موضوع افراد می‌توانند از یک مشاور، روانشناس یا گروه‌های حمایتی ترک سیگار استفاده کنند.

عوارض ترک سیگار چند روز است؟

اینکه عوارض موقت ترک سیگار چند روز طول می‌کشد به فرد سیگاری بستگی دارد. البته هر چه فرد مدت و تعداد بیشتری سیگار کشیده باشد، این عوارض سخت‌تر یا طولانی‌تر خواهند شد. اما به طور کلی عوارض موقت ترک بین ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشند.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

عوارض ترک سیگار ناگهانی فقط چند روز است|شفاکاران

ترک سیگار یک اقدام مهم برای افرادی است که مدت زیادی به این ماده اعتیاد داشته‌اند. به همین دلیل به افرادی که اقدام به ترک سیگار می‌کنند، پیشنهاد می‌شود به جای هزینه خرید سیگار، آن مبلغ را برای سلامتی خود صرف کنند. به عنوان مثال خشکبار بخرند و بخورند. از دیگر فعالیت‌هایی که افراد پس از ترک باید انجام دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدیریت استرس
  • ورزش کردن
  • دوری از جمع افراد سیگاری
  • مدیتیشن
  • مراقبت از سلامتی خود
  • خواب کافی

این اقدامات به سلامتی بدن و تداوم ترک سیگار کمک خواهند کرد. پس از عوارض ترک سیگار که موقتی هستند و بعد از چند روز از بین می‌روند نترسید.

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار به چه صورتی است؟

مصرف سیگار به مرور زمان باعث تغییراتی در چهره افراد خواهد شد. یکی از این عوارض تغییر رنگ دندان‌ها و پوسیدگی آن‌هاست. همچنین مصرف سیگار باعث افزایش چین و چروک صورت و پژمرده به نظر رسیدن آن می‌شود.

با ترک سیگار شاید پوسیدگی و تغییر رنگ دندان‌ها بهبود پیدا نکند. اما روند تخریب دندان‌ها و حتی پوست صورت متوقف یا کند می‌شود. در این حالت با انجام اقدامات زیبایی مانند رسیدگی به پوست و ترمیم دندان‌ها، چهره شخص جوان‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد.

پرتکرارترین سوالات در مورد عوارض ترک سیگار

عوارض ترک سیگار تنگی نفس است؟

یکی از عوارض موقت ترک سیگار ایجاد سرفه و حتی تنگی تنفس است که بعد از چند روز بهبود می‌یابد.

فواید ترک سیگار چیست؟

مصرف سیگار هیچ فایده‌ای برای بدن ندارد. از فواید ترک سیگار می‌توان به سالم ماندن ریه‌ها، دندان‌ها، پوست و روحیه افراد اشاره کرد.

آیا نوشیدنی برای ترک سیگار مفید است؟

استفاده از محصولات ترک سیگار مانند پچ، نوشیدنی یا فیلتر به روند ترک سیگار کمک شایانی خواهد کرد.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *