مقالات

بهترین راه ترک سیگار را می‌شناسید؟ ۹ راهکار پیشنهادی ما

بهترین راه ترک سیگار چیست|شفاکاران

بهترین راه ترک سیگار چیست؟ آیا همه باید از یک روش مشخص استفاده کنند تا به موفقیت دست یابند؟ آیا بهترین راه ترک سیگار، ترک ناگهانی است؟ این سوالات برای افرادی که به دنبال ترک سیگار هستند خیلی مهم هستند.

به همین دلیل ما در این مطلب از سایت شفاکاران  به بررسی و معرفی بهترین راه ترک سیگار خواهیم پرداخت. همچنین باید اشاره کنیم که راه‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که مختص یک گروه سنی مشخص نیستند. بلکه افراد می‌توانند بنابر سلیقه و ترجیحات خود یک یا چند نمونه از آن‌ها را با هم انتخاب کنند.

فهرست مطالب نوشته

بهترین راه های ترک سیگار در خانه برای افراد با سنین مختلف

برای ترک سیگار راه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها برای اشخاص با شرایط متفاوت مفید هستند. باید اشاره کنیم که برخی افراد از روش ترک سیگار اسان بیشتر استقبال می‌کنند تا راه‌های سخت که توانایی بیشتری نیاز دارند. در ادامه با تعدادی از بهترین راه های ترک سیگار آشنا خواهیم شد.

۱.دلیل خود را برای ترک پیدا کنید؛ این موضوع راز ترک سیگار موفق است

برای یک ترک موفق به یک انگیزه قوی و شخصی نیاز دارید. شاید اولین انگیزه حفظ سلامتی خود یا محافظت از خانواده باشد. اما در اکثر مواقع افراد سیگاری به دلیل ابتلا به یک بیماری سخت مانند ناراحتی قلبی یا ریه دست به ترک می‌زنند.

توجه داشته باشید که راه های ترک سیگار نوجوانان با افراد بزرگسال یا مسن یکسان است. فقط ترجیحات افراد برای ترک نسبت به هم متفاوت است.

۲.از داروی ترک سیگار برای راحتی خود استفاده کنید

به دلیل نوع مکانیزمی که نیکوتین سیگار در بدن ایجاد می‌کند، بدون استفاده از روش‌های ترک، شرایط کمی سخت خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که برای ترک راحت سیگار از پچ، دارو، قرص، چسب یا فیلترهای ترک سیگار استفاده کنید. البته روش‌های دیگری مانند استفاده از هیپنوتیزم درمانی نیز برای ترک سیگار مناسب است.

۳.بهترین درمان ترک سیگار با استفاده از روش‌های جایگزین نیکوتین

در این روش‌ها نیکوتین مورد نیاز بدن که به دلیل مصرف سیگار ایجاد شده است، از طریق روش‌های دیگری تامین می‌شود.  نیکوتین در ابتدا با دوز بالا به بدن می‌رسد و به مرور این دوز کاهش می‌یابد تا بدن کم‌کم نیکوتین را از چرخه خود خارج کند. در این حالت فرد ترک‌کننده دچار سردرد و تغییرات خلق و خوی نمی‌شود.

۴.استفاده از داروهای تجویزی برای ترک سیگار راحت

استفاده از داروهای ترک سیگار به راحتی هوس و میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهند. همچنین ممکن است که با تامین نیکوتین بدن و عادت دادن فرد به عدم مصرف سیگار، کشیدن و دود حاصل از سیگار را برای فرد اذیت‌کننده کنند.

همچنین در کنار این داروها برخی از پزشکان از داروهای خاصی برای جلوگیری از عوارض ترک سیگار یا همان علائم موقت ترک مانند افسردگی و مشکلات تمرکز استفاده می‌کنند.

۵.در حین مراحل ترک به عزیزان خود تکیه کنید

بهترین راه ترک سیگار کمک گرفتن از نزدیکان است|بیدارطب

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

یکی از بهترین راه های ترک سیگار تکیه به دوستان و خانواده است. افراد نزدیک به شما می‌توانند در این مسیر شما را حمایت و تشویق کنند. به ویژه زمان‌هایی که وسوسه می‌شوید.

باید اشاره کنیم که شرکت در گروه‌های حمایتی یا روان درمانی به افراد در ترک و پایبندی به آن کمک می‌کنند.

۶.یکی از راه های ترک سیگار در خانه، حفظ آرامش است

یکی از دلایلی که افراد به سیگار روی می‌آروند، استرس و فشار روحی زیاد است. به همین دلیل بهترین راه ترک سیگار کنترل استرس و حفظ آرامش است. در صورتی که افراد در حین مراحل ترک دچار مشکل، فشار روحی یا جسمی شوند، میل به کشیدن سیگار در آن‌ها افزایش می‌یابد.

پس ۲ تا ۳ هفته بعد از ترک از موقعیت‌های استرس‌زا جلوگیری کنید.

۷.از الکل و سایر محرک‌ها اجتناب کنید

افرادی که مشروب می‌خورند، سخت‌تر می‌توانند از مصرف سیگار دست بکشند. به همین منظور برای ترک کردن سیگار در ابتدا مشروبات الکلی را کنار بگذارید. همچنین مصرف قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار روند ترک را دچار اختلال می‌کنند. به همین منظور در چند هفته بعد از ترک از مصرف قهوه نیز اجتناب کنید.

۸.در صورت عدم موفقیت، ناامید نشوید و دوباره امتحان کنید

تعداد زیادی از افراد چندین مرتبه اقدام به ترک می‌کنند اما در حین راه دچار لغزش می‌شوند. در صورتی که دچار این مشکل شدید، ناامید نشوید و چند وقت بعد دوباره امتحان کنید. پیشنهاد می‌کنیم که برای ترک از روش دیگری استفاده کنید و پس از موفقیت به خود جایزه دهید.

۹.با دور انداختن سیگار، ورزش و رژیم غذایی سالم را به زندگی خود اضافه کنید

ورزش و رعایت رژیم غذایی سالم هوس نیکوتین را در بدن مهار می‌کند. همچنین ورزش کردن و رژیم غذای سالم و مقوی از برخی از علائم موقت ترک نیز جلوگیری خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم که برای ترک موفقیت‌آمیز سیگار ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی و رژیم غذایی پر از سبزیجات را اضافه کنید.

درمان ترک سیگار با طب سنتی چطور است؟

درمان ترک سیگار با طب سنتی|شفاکاران

روش‌های مختلفی برای ترک وجود دارد که راهکارهای طب سنتی نیز جزو آن هستند. برای استفاده از این گیاهان یا روش‌های خاص سنتی حتما باید با پزشک متخصص این حوزه مشورت کنید.

از گیاهانی که به عنوان بهترین راه ترک سیگار شناخته می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیرین بیان
 • فلفل قرمز
 • گل ساعتی
 • گیاه استویا
 • علف چای
 • برگ توتون هندی
 • چای کوهی
 • گل مخمل

استفاده از این گیاهان برای افزایش آرامش ذهنی، آرام کردن سیستم عصبی و حتی جایگزینی نیکوتین مناسب خواهند بود. پس در کنار انتخاب بهترین راه ترک سیگار از روش‌های درمان طنتی نیز استفاده کنید.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

بعد از ترک کردن سیگار پنجره جدیدی رو به شما باز خواهد شد. از این موقعیت استفاده کنید و تغییراتی در برنامه زندگی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال پیشنهاد می‌کنیم که از راهکارهای زیر پس از ترک استفاده کنید:

 • ورزش کنید.
 • رژیم غذایی سالمی برای خود مشخص کنید.
 • خواب خود را تنظیم کنید.
 • آب به اندازه کافی مصرف کنید.
 • به سلامت دندان‌ها و پوست خود توجه کنید.

این اقدامات ساده باعث تغییر حالات روحی و حتی ظاهری شما می‌شوند. همچنین ایجاد درد مفاصل بعد از ترک برای مدتی دور از ذهن نیست. به همین دلیل برای تسکین درد زانو پزشک معالج معمولا خرید زانوبند زاپیامکس را توصیه می‌کند.

ترک سیگار چند روز است؟ آیا خیلی طول می‌کشد؟

باید بگوییم اینکه ترک سیگار چند روز طول می‌کشد بستگی به روش انتخابی فرد دارد. برخی افراد تصمیم می‌گیرند که ناگهانی سیگار را ترک کنند و در مقابل برخی دیگر با استفاده از روش‌های موجود، کم‌کم دست به ترک می‌زنند.

باید بگوییم که ترک با روش‌های آرام و پیوسته به عنوان مثال با کمک داروها یا تجهیزات خاص مانند پچ ترک سیگار بسیار راحت است. در این حالت فرد در چند روز سیگار را بدون علائم موقت ترک می‌کند. پس بهترین راه ترک سیگار استفاده از روش‌های تدریجی اما مداوم است.

پرتکرارترین سوالات در مورد بهترین راه ترک سیگار

آیا ترک سیگار با نمک واقعیت دارد؟

خیر. مطالعات زیادی نشان می‌دهد که هیچ دلیل علمی برای ترک سیگار با نمک وجود ندارد.

آیا راه های ترک سیگار نوجوانان و افراد مسن متفاوت است؟

خیر. روش‌های ترک سیگار در افراد مختلف یکسان است و همه می‌توانند بنابر ترجیحات خود روش را انتخاب کنند.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

بعد از ترک کردن سیگار فرد باید برنامه‌های زندگی خود را به سمت سبک زندگی سالم سوق دهد. مانند ورزش کردن، رژیم غذایی سالم و خواب کافی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *