زانو درد, مقالات

سیاتیک و درد مچ پا | آیا سیاتیک و درد مچ پا با هم ارتباطی دارند؟

سیاتیک و درد مچ پا | شفاکاران

سیاتیک و درد مچ پا چه ارتباطی با هم دارند؟ درد عصب سیاتیک می‌تواند از پشت به ساق پا سرایت کند و درد مچ پا می‌تواند یکی از علائم سیاتیک باشد. عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب در بدن است که از پایین کمر تا انگشتان پا امتداد می‌یابد. اگر این عصب تحت‌فشار یا تحریک قرار گیرد، ممکن است موجب دردی شود که به عنوان سیاتیک شناخته می‌شود. این درد  معمولاً از کمر شروع شده و به سمت پایین یک پا، از طریق باسن، ران و ساق پا تا مچ پا و گاهی اوقات تا انگشتان پا امتداد پیدا می‌کند. سیاتیک و درد مچ پا می‌تواند به صورت مبهم یا سوزن‌سوزن شدن، درد تیز، سوزش یا مور مور شدن، ضعف عضلانی و مشکل در حرکت دادن مچ پا ظاهر شود. در ادامه این مطلب از شفاکاران به بررسی کامل سیاتیک و درد مچ پا خواهیم پرداخت.

رگ سیاتیک چیست؟

رگ سیاتیک در واقع همان عصب سیاتیک است که بلندترین و ضخیم‌ترین عصب بدن انسان محسوب می‌شود. عصب سیاتیک مسئول ارسال پیام‌های حسی از جمله حس لامسه، درد و دما از پاها به مغز و همچنین کنترل حرکت عضلات پاها است. درد سیاتیک به دردی اطلاق می‌شود که در امتداد مسیر عصب سیاتیک، یعنی از پایین کمر تا پشت ران و ساق پا احساس می‌شود. این درد می‌تواند خفیف یا شدید، تیز یا سوزش‌دار، ثابت یا تیرکشنده باشد. پنج ریشه عصبی برای ایجاد عصب سیاتیک ترکیب می‌شوند. آن‌ها از طناب نخاعی از طریق یک گذرگاه در قسمت پایین کمر، نزدیک لگن خارج می‌شوند. این ریشه‌های عصبی که L4، L5، S1، S2 و S3 هستند در اعماق باسن جمع شده و عصب سیاتیک بزرگ و ضخیم را ایجاد می‌کنند.

هر یک از این ریشه‌های عصبی به ناحیه متفاوتی از پاها تعلق دارند. آسیب به این ریشه‌های عصبی خاص، نواحی مختلف پاها را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. آسیب یا فشار به ریشه عصبی S1 بر روی باسن و کشاله ران تأثیر می‌گذارد، درحالی‌که فشار یا آسیب به S2 بر پشت ران تأثیر می‌گذارد. عصب L5 به پا تعلق دارد؛ بنابراین هرگونه فشار یا آسیب به عصب L5 می‌تواند موجب درد سیاتیک شود. به‌عبارت‌دیگر، سیاتیک می‌تواند موجب درد مچ پا شود.

بیشتر بخوانید: سیاتیک پای چپ

علائم درد سیاتیک

علائم درد سیاتیک از خفیف تا شدید متغیر بوده و در برخی موارد، درد آن‌قدر شدید است که راه‌رفتن یا ایستادن را دشوار می‌کند. شایع‌ترین علامت درد سیاتیک، درد در یک پا است و سایر علائم شامل درد در یک یا هر دو باسن، درد در هر دو پا، بی‌حسی یا ضعف در یک یا هر دو پا، مور مور شدن یا سوزن‌سوزن شدن در یک یا هر دو پا، مشکل در راه‌رفتن یا ایستادن و مشکل در کنترل مثانه یا روده است.

سیاتیک و درد مچ پا | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

علائم سیاتیک پای چپ

سیاتیک پای چپ می‌تواند ناشی از فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی، آرتروز ستون فقرات یا سایر مشکلات باشد. شایع‌ترین علائم این حالت شامل درد، بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و ضعف عضلانی می‌شود که ممکن است به هنگام عطسه، سرفه، زور زدن و نشستن تشدید پیدا کند. در‌صورتی‌که هر یک از علائم فوق را تجربه کردید، باید برای تشخیص و  درمان به‌موقع به پزشک مراجعه نمایید.

تسکین و درمان درد مچ پا ناشی از سیاتیک

در‌صورتی‌که سیاتیک علت درد مچ پا باشد، باید بدانید که برای تسکین درد آن چه کارهایی باید انجام دهید. اکثر موارد سیاتیک (و فتق دیسک در نقاط دیگر ستون فقرات شما) خودبه‌خود از بین می‌روند، اما ازآنجایی‌که می‌خواهید به درد مچ پای سیاتیک خود کمک کنید، در اینجا اقداماتی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید.

کمپرس یخ

یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله را روی مچ پای آسیب‌دیده قرار دهید تا درد شما تسکین پیدا کند. از یخ برای حدود ۲۰ دقیقه چند بار در روز استفاده کنید. همچنین اگر متوجه شدید کمپرس آب گرم احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند، از کمپرس گرم استفاده کنید.

استراحت و ماساژ

استراحت برای سیاتیک و درد مچ پا توصیه می‌شود، اما این به معنای استراحت در رختخواب نیست، بلکه منظور این است که از تحرک و برخاستن زیاد و همچنین بلندکردن اجسام سنگین و خم‌شدن بپرهیزید. استراحت‌کردن بدین شکل در تسکین درد مچ پا ناشی از سیاتیک بسیار مؤثر است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ ناحیه آسیب‌دیده در کاهش درد نقش بسیار مهمی دارد.

تصویر ماساژ دادن مچ پا | شفاکاران

بخوانید: ماساژ سیاتیک

تمرینات کششی

کشش‌های هدفمند به تاندون آشیل و فاشیای کف پا برای کاهش درد پا در بسیاری از افراد شناخته شده است، اما قبل از انجام حرکات کششی برای درد پا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا کشش مچ پا در واقع می‌تواند موجب کشش اضافی روی عصب سیاتیک شود و علائم را تشدید کند.

داروها

هم داروهای تجویزی و هم داروهای بدون نسخه می‌توانند برای سیاتیک که موجب درد مچ پا می‌شود، مفید باشند. در میان رایج‌ترین داروهای تجویزی برای درد مچ پا مربوط به سیاتیک، نام کورتیکواستروئیدها (پردنیزون) و داروهای ضددرد عصبی همانند گاباپنتین و پره‌گابلین به چشم می‌خورد. البته گروه‌های خاصی از داروهای ضدافسردگی (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سراتونین و نوراپی نفرین یا SSNRI‌ همانند سیمبالتا) هم ممکن است کمک‌کننده باشند. همچنین داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همانند ایبوپروفن، آسپرین یا ناپروکسن هم مفید هستند. پزشک شما همچنین ممکن است شل‌کننده عضلانی همانند سیکلوبنزاپرین را تجویز کند که می‌تواند به ناراحتی مرتبط با اسپاسم عضلانی کمک کند.

تزریقات

گاهی اوقات تزریق کورتیزون به ستون فقرات که در آن عصب تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد، ممکن است به تسکین درد مچ پا ناشی از سیاتیک کمک کند. تزریق کورتیکواستروئید، یک داروی ضدالتهاب، می‌تواند تا سه ماه درد را تسکین دهد و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. انجام این کار می‌تواند تورم و درد اطراف ریشه‌های عصبی تحت‌تأثیر سیاتیک را کاهش دهد.

 برای درد مچ پا ناشی از سیاتیک به جراحی نیاز داریم؟

گاهی اوقات برای درد مچ پا که از سیاتیک نشأت بگیرد، جراحی موردنیاز است، اما معمولاً فقط در موارد شدید که در آن فرد ضعف قابل‌توجهی در پاها و همچنین تغییرات روده و مثانه را تجربه می‌کند، توصیه می‌شود. اگر پزشک احساس می‌کند که جراحی موردنیاز است، گزینه‌ها به‌طورکلی عبارت‌اند از:

پزشک در حال میکرودیسککتومی | شفاکاران

میکرودیسککتومی: یک روش کم تهاجمی که در آن قطعاتی از دیسک که بر روی عصب فشار می‌آورند، برداشته می‌شوند.

لامینکتومی: در این روش، لامینا (سقف کانال نخاعی) برداشته می‌شود تا فشار وارده بر عصب سیاتیک از بین برود.

در حالت کلی در بیشتر موارد، درد ناشی از سیاتیک به‌خودی‌خود از بین می‌رود. در واقع ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد مبتلا به سیاتیک بدون جراحی بهبود می یابند.

بیشتر بدانید: درد پا بعد از عمل دیسک کمر

زانوبند و کمربند طبی؛ دو محصول فوق‌العاده برای کاهش درد پا و تسکین درد سیاتیک

زانوبند و کمربند می‌توانند به تسکین درد پا و سیاتیک کمک کنند. زانوبندها می‌توانند به روش‌های مختلفی به تسکین درد پا کمک کنند. آن‌ها می‌توانند فشار را از روی مفصل زانو کاهش دهند، ثبات را افزایش دهند و موجب کاهش التهاب شوند. انواع مختلفی از زانوبندها وجود دارد؛ بنابراین باید محصولی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد و در این میان زانوبند زاپیامکس می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. شما می‌توانید برای کمک به انتخاب زانوبند  مناسب، با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید. کمربندها هم می‌توانند به تسکین کمر درد سیاتیک با حمایت از کمر و کاهش فشار روی ستون فقرات کمک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند گرما را به ناحیه دردناک ارائه داده و به بهبود گردش خون کمک کنند. کمربندها هم در انواع مختلفی موجود هستند که برای انتخاب بهترین نوع آن متناسب با نوع درد، باید با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.

بخوانید: بهترین زانوبند برای درد زانو

سؤالات متداول

چه چیزی موجب می‌شود که سیاتیک و درد مچ پا با هم رخ دهند؟

در  حالی که سیاتیک و درد مچ پا ممکن است جداگانه رخ دهند، اما چندین مورد از جمله آرتروز، فتق دیسک، تومور، سندرم پیریفورمیس و دیابت می‌توانند  موجب شوند که این شرایط با هم ایجاد  شوند.

چه کاری می‌توان برای جلوگیری از سیاتیک انجام داد؟

حفظ وزن سالم، ورزش منظم، حفظ وضعیت بدنی مناسب و بلندنکردن اجسام سنگین می‌تواند خطر ابتلا به سیاتیک را تا حد زیادی کاهش دهد.

عوارض نادیده‌گرفتن سیاتیک و درد مچ پا چیست؟

درصورتی‌که این مشکل به‌موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، ممکن است تنها گزینه درمان، جراحی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *