کمردرد

درمان گیاهی دیسک کمر؛ طب سنتی و هزار راهکار درمانی

درمان گیاهی دیسک کمر| شفاکاران

 درمان گیاهی دیسک کمر یکی از راه های قدیمی و موثر است که با استفاده از مواد در دسترس به راحتی در خانه انجام می‌شود. برای استفاده موثر شما کافی است طرز مصرف این داروهای خانگی را بدانید. دیسک کمر در مردان و زنان تقریبا به اندازه هم مشاهده می‌شود. این عارضه امروزه درصد بیشتری از افراد را حتی در سنین جوانی را درگیر می‌کند. روش‌های درمانی بسیاری از جمله دارو درمانی به وسیله قرص‌ها و پمادهای شیمیایی برای درمان و کنترل درد دیسک کمر استفاده می‌شود. که ممکن است علاوه بر درمان ، عوارضی نیز برای فرد بیمار ایجاد کنند به همین علت طب سنتی و گیاهی  برای بهبود دردها از جمله کمردرد استفاده از گیاهان دارویی را جایگرین داروهای شیمیایی کرده است. درمان‌ گیاهی دیسک کمر به علت خواص دارویی خود از ارزش زیادی نیز برخوردارند. اگر شما هم به دیسک کمر دچار هستید و می‌خواهید با روش‌های درمانی گیاهی آن آشنا شوید این مطلب از سایت شفاکاران را تا انتها مطالعه کنید تا با بهترین درمان گیاهی دیسک کمر اشنا شوید.

روش درمان گیاهی دیسک کمر و انواع آن

ماساژ با روغن گیاهی و کمک به درمان دیسک کمر| شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

از گذشته‌های دور بشر با روش درمانی استفاده از گیاهان دارویی آشنا شد و این روش تا به امروز و در اشکال سنتی و صنعتی (شرکت‌های داروسازی) استفاده شده است. درمان گیاهی دیسک کمر می‌تواند از طریق مصرف گیاهان دارویی بوسیله اشکال مختلف، جوشانده ، قرص ،پماد و روغن اعمال شود. برخی از انواع روش‌های درمان گیاهی دیسک کمر عبارتند از:

 • مصرف گیاهان دارویی: این شامل مصرف ترکیباتی از گیاهان دارویی مانند زنجبیل، زردچوبه، فلفل سیاه و … می‌شود که دارای خواص ضد التهابی و تسکین‌دهنده درد هستند.
 • رایحه‌درمانی: اسانس‌های گیاهی مانند روغن‌های آویشن، نعناع، و لاوندر باعث آرامش و تسکین درد می‌شوند. این روش به عنوان آروماتراپی شناخته می‌شود.
 • ماساژ: ماساژ با استفاده از روغن‌های گیاهی می‌تواند به تسکین درد کمک کند. ماساژ ملایم و متمرکز به مناطق مورد درد می‌تواند علائم را کاهش دهد.
 • پیشگیری و تغذیه مناسب: تغذیه‌ی مناسب با مصرف مواد غذایی دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم می‌تواند به بهبود سلامت کمک کند و به پیشگیری از دیسک کمر کمک کند.

قبل از شروع هر نوع درمان گیاهی دیسک کمر، توصیه می‌شود با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که درمان مناسبی برای شماست و هیچ تداخلی با داروهای دیگر ندارد.

درمان گیاهی دیسک کمر با کدام گیاهان امکان پذیر است؟

استفاده از ریشه زنجبیل به شکل‌های پودر، چای و تازه برای درمان دیسک کمر| شفاکاران

برخی گیاهان دارویی می‌توانند به تسکین درد کمر کمک کنند. البته، قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی، توصیه می‌شود از نوع مزاج خود توسط پزشک طب سنتی مطلع شوید. برخی از گیاهان دارویی مفید برای کمردرد عبارتند از:

زنجبیل: زنجبیل یک گیاه دارویی با خواص ضد التهابی و تسکین‌دهنده است که نقش زیادی در درمان گیاهی دیسک کمر دارد. ترکیبات آن، به ویژه گینجرول‌ها، می‌توانند به کاهش التهاب‌ها و تسکین دردهای عضلانی و التهابی کمک کنند. زنجبیل همچنین می‌تواند به بهبود جریان خون و کاهش تشنج عضلانی کمک کند که ممکن است در درمان دیسک کمر مؤثر باشد.

روش‌های مختلفی برای مصرف زنجبیل در درمان کمردرد

 • مصرف به صورت تازه: اضافه کردن زنجبیل تازه به رژیم غذایی می‌تواند در تسکین کمردرد مفید باشد. می‌توانید زنجبیل تازه را به عنوان افزودنی در غذاها یا نوشیدنی‌های خنک استفاده کنید.
 • ساخت چای زنجبیل: تهیه چای زنجبیل با تایید پزشک می‌تواند در درمان دیسک کمر کمک کند. برای تهیه چای زنجبیل، تکه‌هایی از ریشه زنجبیل را در آب جوش بگذارید و سپس نیمه پز شده را می‌توانید نوشیدنی‌ای داغ و تسکین‌دهنده تهیه کنید.
 • مصرف به صورت پودر: می‌توانید پودر زنجبیل را به غذاها یا نوشیدنی‌های خود اضافه کنید.

توجه: مصرف زنجبیل در برخی موارد  مناسب نیست، به عنوان مثال برای افرادی که مشکلات معده دارند یا داروهای خاصی مصرف می‌کنند.

زردچوبه؛ یک گیاه دارویی با خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی است که  به درمان دیسک کمر کمک می‌کند. ترکیب فعال اصلی زردچوبه به نام “کورکومین” دارای خصوصیات ضد التهابی و تسکین‌دهنده درد است که  در کاهش التهاب‌ها و دردهای عضلانی و التهابی مؤثر است.

راه‌های استفاده از زردچوبه در درمان گیاهی دیسک کمر

 • اضافه کردن به غذاها: می‌توانید زردچوبه را به صورت پودر یا تازه به غذاهای خود اضافه کنید.
 • تهیه چای زردچوبه: برای تهیه چای زردچوبه، می‌توانید یک قاشق چایخوری زردچوبه خشک را به یک فنجان آب جوش اضافه کرده و آن را بگذارید تا مدتی خنک شود. سپس می‌توانید آن را نوشیده و از خواص ضد التهابی آن بهره‌برداری کنید.
 • رزماری یک گیاه دارویی با خواص ضد التهابی، ضد درد و آرام‌بخش است که ممکن است در درمان دیسک کمر مفید باشد. روغن رزماری، معمولاً به عنوان روغن ماساژ یا روغن اسانس به کار می‌رود.
 • چای بابونه یکی از گیاهان دارویی معروف است که معمولاً برای آرامش بخشی و تسکین اعصاب و استراحت به کار می‌رود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسموتیک (کاهش تشنج عضلات) نیز است. از این رو، ممکن است در مواردی از جمله کمردرد مفید باشد. پیشنهاد می‌شود که چای بابونه را به مدت حداقل یک هفته به طور منظم مصرف کنید تا به نتایج بهتری برسید.

دانه‌های گیاهی و نقش آن‌ها در درمان گیاهی دیسک کمر

در کنار گیاهان دارویی نام برده شده برخی از دانه‌های گیاهی نیز خواص درمانی و تسکین دهنده‌ درد دیسک کمر را نیز دارند. که شیوه‌های استفاده‌ی مختلفی برای آن‌ها از جمله استفاده در غذا وجود دارد. در ادامه به مثال‌هایی در این مورد اشاره می‌کنیم:

 • دانه فلفل سیاه اغلب به عنوان یک ادویه طعام استفاده می‌شود، اما ممکن است به عنوان درمانی طبیعی برای دیسک کمر هم مورد استفاده قرار گیرد. دانه فلفل سیاه دارای ترکیباتی به نام پیپرین‌ها می‌باشد که ممکن است به تسکین درد و بهبود جریان خون کمک کنند.

روش‌های استفاده از دانه فلفل سیاه در درمان گیاهی دیسک کمر

 • استفاده به عنوان ادویه غذایی: می‌توانید دانه‌های فلفل سیاه را به غذاهای خود اضافه کنید. از طرفی، ترکیبات فلفل سیاه می‌توانند به تحریک طعم غذاها کمک کرده و به تسکین درد کمک کنند.
 • استفاده از روغن فلفل سیاه: روغن فلفل سیاه را می‌توان به صورت موضعی روی ناحیه کمر مالش داد. این کار ممکن است به تسکین درد و بهبود جریان خون منطقه کمک کند.
 • استفاده از عصاره فلفل سیاه: در بعضی محصولات تجاری، عصاره یا تقطیرات فلفل سیاه ممکن است به عنوان تکمیل‌کننده درمانی در دسترس باشد.

توجه: دانه فلفل سیاه دارای طعم تند و حار است. ممکن است در برخی افراد باعث تحریک معده یا تجربه ناراحتی شود. قبل از استفاده، تجربه کمی از آن را انجام دهید تا از واکنش‌های ناخوشایند جلوگیری کنید.

 • هل یک دانه معطر با خواص ضد التهابی، ضد اسپاسموتیک (کاهش تشنج عضلانی) و تسکین‌دهنده است. از آنجا که هل دارای خواص ضد التهابی است، ممکن است در درمان دیسک کمر مفید باشد.

روش‌های استفاده از هل در درمان گیاهی دیسک کمر

 • اضافه کردن به غذاها: هل به عنوان ادویه به غذاهای مختلف اضافه می‌شود. ترکیبات آن ممکن است به تحریک طعم غذا کمک کرده و در عین حال به تسکین درد کمک کند.
 • تهیه چای هل: می‌توانید تعدادی دانه هل را در یک فنجان آب جوش بریزید و آن را برای چند دقیقه دم کنید. این چای به تسکین درد و کاهش التهاب‌ها کمک می‌کند.
 • استفاده از پودر هل: پودر هل را می‌توانید به غذاهای خود اضافه کنید یا به عنوان یک تکمیل‌کننده درمانی در نظر بگیرید.

توجه: مصرف بیش از حد هل ممکن است تغییرات در دستگاه گوارشی ایجاد کند.

قبل از استفاده از هل یا هر گونه گیاه دارویی دیگر، مشورت با پزشک خود را در نظر بگیرید.

بزای درمان زانودرد خود از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید.

درمان گیاهی دیسک کمر بوسیله روغن‌های گیاهی

روغن اسطوخودوس و ماساژ درمانی یکی از روش‌های درمان گیاهی دیسک کمر| شفاکاران

استفاده از روغن‌های گیاهی به علت اثربخشی خود در تسکین بیماری‌ها و دردهای عضلانی و استخوانی، امروزه بسیار محبوب شده است‌. چند مورد از آنها عبارتند از:

 • روغن اکالیپتوس یک روغن اسانسی است که از برگ‌های درخت اکالیپتوس به دست می‌آید. این روغن دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی و تسکین‌دهنده است و در درمان کمردرد مفید خواهد بود.

روش‌های استفاده از روغن اکالیپتوس در درمان گیاهی دیسک کمر

 1. ماساژ با روغن اکالیپتوس: می‌توانید تعدادی قطره از روغن اکالیپتوس را با یک روغن دیگر (مثل روغن زیتون) ترکیب کنید و با حرکات ملایم و گردشی روی ناحیه کمر مالش دهید. این کار می‌تواند به تسکین درد کمک کند و عضلات را رها کند.
 2. استفاده در حمام بخار: چند قطره از روغن اکالیپتوس را به آب حمام بخار اضافه کنید. تنفس بخارات اکالیپتوس ممکن است به تسکین علائم کمردرد کمک کند.
 3. تهیه خمیر اکالیپتوس: می‌توانید چند قاشق چایخوری از روغن اکالیپتوس را با مقداری پودر آرد ترکیب کنید تا یک خمیر تشکیل شود. این خمیر را روی ناحیه کمر خود بمالید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید. سپس با آب گرم بشویید.
 • روغن سیاه دانه یا روغن کلوژیرا (Nigella Sativa ) از دیگر گزینه‌هایی است که ممکن است در درمان دیسک کمر مفید باشد. این روغن از دانه‌های گیاه سیاه دانه استخراج می‌شود و به دلیل خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد دردی خود، ممکن است در تسکین کمردرد کمک کند.

برای درمان زانو درد از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید.

شیوه استفاده از روغن سیاه دانه در کمردرد

 1. ماساژ با روغن سیاه دانه: مقداری روغن سیاه دانه را با حدود یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون ترکیب کنید. سپس با حرکات ملایم و دسته‌های کم‌فشار، روغن را روی ناحیه کمر ماساژ دهید.
 2. مصرف خوراکی: روغن سیاه دانه را می‌توان به عنوان تکمیل غذایی مصرف کرد. این روغن را به سبزیجات، سالاد‌ها یا دیگر غذاهای خوراکی اضافه کنید.
 3. مصرف به صورت قرص یا کپسول: روغن سیاه دانه ممکن است به صورت قرص یا کپسول نیز در دسترس باشد.

نکات مهم در استفاده از روغن‌های گیاهی

گیاهان دارویی ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند| شفاکاران

استفاده از پمادها و روغن‌ها ممکن است در تسکین کمردرد و مشکلات مرتبط با دیسک کمر مفید باشد، اما باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • با پزشک خود را مشورت کنید: قبل از استفاده از هر نوع پماد یا روغن، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اگر دارای مشکلات دیسک کمری هستید، نیاز به تشخیص دقیق و داروپزشکی مناسب دارید.
 • روش ماساژ: استفاده از روغن‌ها و پمادها به هنگام ماساژ به تسکین درد و بهبود جریان خون در منطقه کمر کمک می‌کند. ماساژ باید به طور ملایم و با حرکات گردشی انجام شود.
 • طبق دستور متخصص مصرف کنید: دستورات پزشک خود را در مورد نوع و تعداد مصرف پماد یا روغن رعایت کنید. مصرف بیش از حد ممکن است به جای کمک، مشکلات بیشتری ایجاد کند.
 • احتمال تداخل با داروها: توجه داشته باشید که برخی پمادها و روغن‌ها ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما درباره تداخلات ممکن آگاهی دارد.

در کل، استفاده از پمادها و روغن‌ها به عنوان یکی از ابزارهای تکمیلی می‌تواند در درمان کمردرد و مشکلات دیسک کمری مفید باشد، اما توصیه می‌شود همیشه با پزشک خود مشورت کنید تا تدابیر مناسبی انتخاب کنید و هرگونه تداخل یا مشکل احتمالی را جلوگیری کنید.

سخن پایانی

به‌طور کلی گیاهان دارویی در تسکین دردهای جزئی تر اثربخشی بیشتری دارند. با این حال برخی از آنها که پیش‌تر اشاره کردیم تاثیر محسوسی در بهبود روند درمانی عارضه‌ای چون دیسک کمر و دردهای ناشی از آن دارند. البته بازهم توصیه می‌شود پیش از مصرف گیاهان دارویی از طبع بدن خود و واکنش های آلرژیک آن مطلع باشید‌.

سوالات متداول

سریع‌ترین درمان گیاهی دیسک کمر چیست؟

یکی از روش‌های موثر و البته سریع برای درمان خانگی دیسک کمر ، همراه با مصرف گیاهان دارویی، استفاده متناوب از کمپرس گرم و یا سرد است.  علاوه بر این پیاده‌روی سبک و آرام برای جلوگیری از سفتی عضلات توصیه می‌شود.

آیا می‌توان سرخود به مقدار دلخواه از داروهای گیاهی مصرف کرد؟

خیر ، داروهای گیاهی نیز همانند داروهای شیمیایی مقدار مصرف مشخصی دارند که باید توسط متخصص طب سنتی تجویز شود. و مصرف بیش از حد هر یک احتمال ایجاد عوارض برای فرد را دارد.

مصرف منیزیم چه تاثیری در دیسک کمر دارد؟

استفاده از مکمل‌های ویتامینی می‌توانند روند تخریب دیسک کمر راه آهسته کنند. منیزیم یکی از این مکمل‌هاست که مصرف آن به تقویت عضلات کمر، افزایش کلاژن سازی و بهبود عملکرد استخوان‌ها کمک می‌کند.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *