کمردرد, مقالات

قرص شل کننده‌ عضلات کمر؛ قرص های مسکن همراه با عوارض

قرص شل کننده‌ عضلات کمر | شفاکاران

قرص شل کننده‌ عضلات کمر برای چه دردهایی مناسب است؟ افراد ممکن است در اثر بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه ناگهانی به کمر دچار اسپاسم عضلانی و درد اسکلت شوند. در این حالت پزشک برای رفع گرفتگی کمر داروی شل کننده عضلانی تجویز می‌کند که نحوه اثرگذاری هر یک متفاوت است. اسپاسم به حالتی گفته می‌شود که در اثر فشار به چند عضله ایجاد خواهد شد و در آن انقباض ناگهانی به وجود می‌آورد.

اگر عضلات اطراف کمر تحت فشار منقبض شود در اسکلت و مهره‌ها و به طور کلی اطراف کمر درد به وجود می‌آید. اسپاسم سبب سفت شدن عضلات شده و عملکرد عادی بیمار را با مشکل مواجه می‌کند. نشستن، برخاستن، راه رفتن و سایر حرکات عادی برای بیمار با درد و دشواری انجام می‌گیرد. ما در این مقاله از شفاکاران به بررسی داروهای موثر برای از بین بردن اسپاسم خواهیم پرداخت. تا انتها همراه ما باشید.

 قویترین قرص شل کننده‌ عضلات کمر کدامند؟

متخصصان برای رفع گرفتگی یا اسپاسم عضلات چند نوع دارو تجویز می کنند:

  • کاریزوپرودول :یکی از این داروها کاریزوپرودول است که برای شل کردن عضلات تجویز می شود. هنگامی که ماهیچه رگ به رگ شود یا در بخشی از انقباض ناگهانی ایجاد شود پزشک داروی کاریزوپرودول را تجویز می کند.
  • کلرزوکسازون :این دارو با جلوگیری از ورود هیستامین به خون باعث رفع گرفتگی عضلات می شود. همچنین از ورود ترکیباتی که ممکن است باعث آنافیلاکسی عضله شوند ممانعت می کند.
  • سیکلوبنزاپرین: داروی خوراکی است و یک شل کننده و مسکن برای گرفتگی و اسپاسم عضلات محسوب می شود که اثرگذاری بالایی دارد.
  • متاکسالون: ترکیبات موجود در متاکسالون ارسال پیام درد به مراکز عصبی مرکزی را متوقف می کنند و این شکل کمردرد را تسکین می دهند. این دارو به عنوان یک آرامبخش برای عضلات بوده و گرفتگی آن را از بین می برد.
  • متوکاربامول: در مواقعی که درد گرفتگی عضلانی بسیار زیاد باشد معمولا متوکاربامول تجویز می کنند.

باکلوفن و دانترولن دارو هایی هستند که برای رفع گرفتگی عضلات اسکلتی توصیه می شوند و در مدت زمان کوتاهی اسپاسم را رفع می کنند.

بیشتر بخوانید: قرص ناپروکسن برای دیسک کمر

بنزودیازپین‌ هایی که به عنوان بهترین دارو برای گرفتگی عضلات کمر توصیه می‌شوند

 تصویر باکلوفن و دیازپام قرص شل کننده‌ عضلات کمر | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

بنزودیازپین‌ در واقع داروی آرامبخش است که برای بیماران درگیر اختلالات خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما قرص های دسته بنزودیازپین‌ تاثیر بسیاری خوبی در رفع گرفتگی عضلات نشان داده اند. نحوه اثرگذاری انواع بنزودیازپین‌ با تغییرات مسیر عصبی سلول ها است. در واقع آن ها با کنترل انتقال دهنده های عصبی، پیام هایی را به مرکز اعصاب منتقل کرده و به این شکل بدن را تحت کنترل قرار می دهند. بنزودیازپین‌ ها شامل کلونازپام، لورازپام، آلپرازولام و… هستند.

قویترین قرص شل کننده عضلات کمر چگونه عمل می‌کنند؟

چند نمونه از قرص‌های ضد اسپاسم عضلات را مورد بررسی قرار می دهیم:

باکلوفن

بیمارانی که ام اس دارند بیشتر از این دارو استفاده می کنند. ام اس بیماری است که بر سلول ها عصبی تاثیر گذاشته و عملکرد آن ها را تغییر می دهد. در نتیجه عضلات و ماهیچه ها کارکرد خود را از دست داده و ضعیف عمل می کنند. باکلوفن پیام های عصبی که نخاع به عضله می رساند را کاهش داده و به این شکل مانع از بروز اسپاسم عضله می شود. البته باکلوفن برای افراد ممکن است با عوارضی همراه باشد. ضعف، گیجی، خواب آلودگی و سرگیجه چند نمونه از عوارض مصرف باکلوفن است.

دانترولن

بیماری هایی مانند آسیب نخاعی، فلج مغزی، ام اس، سکته مغزی و… ممکن است موجب گرفتگی برخی از عضلات شوند. مصرف داروی دانترولن می توانید برای این بیماران موثر باشد و عضلات منقبض را شل کند تا درد آن از بین برود. دانترولن مستقیما بر عضلات اسکلتی تاثیر گذاشته و انقباض و گرفتگی آن را رفع می کند. این دارو نیز دارای عوارض پس از مصرف می باشد که باید مورد توجه بیماران قرار بگیرد. عوارض مصرف دانترولن شامل خستگی، ضعف، سرگیجه، احساس سبکی سر و… است.

دیازپام

از داروهای موثر بر شل شدن عضلات و ماهیچه ها دیازپام است. این قرص نوعی بنزودیازپین بود‌ه وتاثیر بسیاری خوبی برای از بین بردن درد ماهیچه‌ها دارد. نحوه عملکرد دیازپام به این صورت است که ترکیبات دارو با کنترل فعالیت نوعی از انتقال دهنده عصبی، از ارسال تکانه به عصب های دیگر جلوگیری می کند. به این شکل فرمان انقباض و اسپاسم عضله به نخاع یا مغز نرسیده و گرفتگی عضله اتفاق نمی افتد. دیازپام یک داروی خواب آور و آرام بخش قوی است لذا باید عوارض جانبی آن مورد توجه قرار گیرد. احساس ضعف در ماهیچه ها، سرگیجه و خستگی چند نمونه از عوارض مصرف دیازپام هستند.

بیشتر بخوانید: قرص کمردرد

قرص شل کننده‌ عضلات کمر به درمان اسپاسم چه کمکی می‌کند؟

داروهایی که برای رفع اسپاسم تجویز می شوند نحوه اثر متفاوتی دارند اما همگی آن ها می توانند به رفع گرفتگی عضله کمک کنند. اسپاسم در حالتی ایجاد می شود که عضله یا ماهیچه به طور ناگهانی دچار انقباض شود و فشار زیادی به آن وارد گردد. در این حالت ماهیچه قفل می کند و اصطلاحا گرفتگی در آن به وجود می آید. قرص شل کنند‌ه عضلات پس از ورود به جریان خون، به محل آسیب دیدگی رسید‌ه و سلول های عصبی را تحریک می‌کند. این داروها عامل محل انتقال پیام سلول های عصبی را مسدود کرده و اجازه ارسال فرمان اسپاسم به مغز را نمی دهند. به این ترتیب گرفتگی عضلات به مرور رفع شد‌ه و کمر درد بهبود می یابد.

موارد استفاده از شل کننده‌های عضلانی چیست؟

عارضه گرفتگی عضلات به دلایل مختلفی رخ می دهند. اسپاستیسیتی به حالتی گفتـه می شود که در آن نحوه فعالیت عادی عضله تحت تاثیر قرار گرفتـه و به عضلات در زمان انقباض یا انبساط به طور ناگهانی منبسط یا منقبض می شود. عمدتا وقتی صدمه‌ای در مسیرهای عصبی سیستم اعصاب مرکزی شکل بگیرد اسپاستیسیتی اتفاق افتاد‌ه و حرکات از کنترل خارج می‌شود. از جمله مواردی که باعث گرفتگی عضلات می‌شوند فلج مغزی، ام اس، سکته، آسیب مغز یا سر، بیماری لو گریگ و… است. متخصصان به افرادی که درگیر این بیماری‌ها شده‌اند داروهای شل کنند‌ه عضلانی تجویز می‌کنند تا بهبودی در عملکرد عضلات به وجود آورند.

بیشتر بخوانید: قرص باکلوفن برای کمردرد

چرا از قرص شل کننده عضلات کمر همیشه استفاده نمی‌شود؟

متخصصان زمانی داروهای شل کننده عضلات را تجویز می کنند که اسپاسم در ماهیچه ها ایجاد شود و فرد درگیر دردهای عضلانی- اسکلتی باشد. اما خوب است بدانید که قرص شل کننده عضله کمر اولین روش درمان این عارضه نبود و در مرحله دوم یا سوم قرار دارد. در روزهای ابتدایی گرفتگی عضله می توان با روش های غیر دارویی اقدامات لازم را انجام داد تا گرفتگی عضله کاهش یابد.

آیا قرص شل کننده‌ عضلات کمر برای رفع درد موثر است؟

بله. داروهایی که پزشک متخصص برای اسپاسم عضلات تجویز می کند برای رفع کمر درد مناسب است. اما توجه داشتـه باشید که داروها را مطابق دوز تجویز شد‌ه مصرف کنید تا دچار مشکلات دیگر نشوید.

 بیشتر بخوانید: قرص ضد التهاب دیسک کمر

عوارض تداخل الکل با قویترین آمپول شل کننده عضلات کمر

قرص شل کننده‌ عضلات کمر و خواب آلودگی یک زن | شفاکاران

در صورتی که فرد بیمار پس از تزریق آمپول رفع اسپاسم الکل مصرف کند مشکلات متعددی برای بدنش ایجاد می شود. الکل و شل کننده ماهیچه جز موادی هستند که هورمون های استرس زا را در بدن افزایش می دهد. وجود این دو ماده در بدن کندی در عملکرد سیستم اعصاب مرکز یعنی مغز و نخاع خواهد شد. از عوارض تداخل الکل و شل کننده عضلانی می توان به سرگیجه، خواب آلودگی شدید، افت فشار خون، ضعف و غش، اختلال در حافظه، اختلالات کبدی و… اشاره کرد.  به جای استفاده از قرص های پر عوارض بهتر است به درمان های جدید و تکنولوژیک مانند کمربند پلاتینر رو بیاورید که امروزه بسیار محبوبیت دارد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه قرص شل کننده عضلات کمر

مصرف بیش از حد قرص شل کننده عضلات کمر چه تبعاتی به دنبال دارد؟

مصرف بیش از حد شل کننده عضلانی ممکن است فرد را دچار اعتیاد کند. بنابراین دارو را در مدت زمانی که پزشک مشخص کرده مصرف کنید. عوارض مصرف بیش از حد شل کننده عضلانی شامل توهمات، تغییر هوشیاری، تشنج، دپرسیون تنفسی، ایست قلبی، کما و حتی مرگ است. بنابراین داروها را با نسخه پزشک تهیه کرده و تجویز خودسرانه نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: قرص آوودین برای دیسک کمر

قرص شل کننده‌ عضلات کمر چه عوارضی به همراه دارند؟

بسیاری از داروها با عوارضی همراه هستند. عوارضی که از مصرف داروهای شل کننده عضلات برای برخی افراد ایجاد می شود شامل سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، خشکی دهان، خواب آلودگی و خستگی است.

خطرات یا عوارض احتمالی مصرف شل کننده‌ عضله خانگی چیست؟

مصرف هر نوع دارو را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید. اگر داروهای دیگری مصرف می کنند حتما با پزشک در میان بگذارید تا دچار مشکلات تداخل دارویی نشوید. بیش از دوز توصیـه شد‌ه مصرف نکنید و در زمان خورد‌ن دارو نوشیدنی الکلی نخورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *