کمردرد, مقالات

درد وسط کمر پشت معده | بهترین روش‌های تشخیص درد

ماکت و محل درد وسط کمر پشت معده | شفاکاران

_درد وسط کمر پشت معده چگونه ایجاد می‌شود؟ در در این ناحیه دلایل متفاوتی دارد.  باید گفت دردهای ناشناخته بسیاری ممکن است در این ناحیه ایجاد شود. برای مثال زمانی که درد معده به سمت ناحیه پشتی و اطراف کمر باشد، علت متفاوتی با درد در ناحیه جلوی شکم دارد. به منظور تشخیص ارائه بهترین راهکار درمانی، تشخیص محل دقیق عارضه و علت بروز آن اهمیت زیادی دارد. در این مطلب از شفاکاران  در مورد درد وسط کمر پشت معده و دلایل بروز آن صحبت خواهیم کرد.

درد معده که به پشت کتف می‌‌زند

زمانی که یک ناحیه از بدن دچار درد یا عارضه می‌شود، نواحی اطراف هم به این مشکل دچار می‌شوند. در این صورت تشخیص دقیق محل عارضه اهمیت زیادی دارد تا درمان دقیقا در جایی که باید انجام شود. یکی از قسمت‌های بدن که در صورت بروز درد، فورا پخش شده و نواحی اطراف را درگیر می‌کند، معده است.

پزشک و بیمار در حال گفت و گو درباره درد وسط کمر پشت معده | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

درد معده ممکن است به بخش‌های بالایی شکم سرایت کرده یا به پشت رسیده و عارضه کمردرد را نیز ایجاد کند. در این شرایط بسیاری از بیماران به سراغ استفاده از قرص و دارو یا محصولات طبی مانند کمربند پلاتینر می‌روند اما در صورتی که به موقع برای درمان اقدام نشود، احتمال بروز مشکلات جدی‌تر خواهد داشت.

علاوه بر آن، محل پخش درد، علت دقیق بروز آن را مشخص می‌کند. به همین دلیل زمانی که دچار معده درد شدید و در کنار آن، درد در دیگر نواحی بدن را نیز احساس کردید، باید محل دقیق درد را بررسی کرده و به پزشک مراجه کنید.

برای مثال زمانی که دچار درد معده شده باشید و همزمان در ناحیه کتف خود نیز درد احساس کنید، باید احتمال آسیب در دستگاه گوارش فوقانی مانند کیسه صفرا یا پانکراس را داده و برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید. در چنین مواردی استفاده از محصولات طبی مانند کمربند پلاتینر تا حدی به تسکین درد می‌کند اما راهکاری موقتی است و باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بخوانید: درد بالای کمر بین دو کتف

علت درد معده که به پشت میزند

درد وسط کمر پشت معده، دلایل مختلفی دارد که تشخیص دقیق آن، در انتخاب روش درمانی نیز موثر است. برای مثال زمانی که علت درد ستون فقرات پشت معده، آسیب‌دیدگی مهره‌های کمر نزدیک به معده باشد، باید از طریق تمرینات فیزیوتراپی یا حتی جراحی برای درمان اقدام کرد. اما در مواردی که معده درد عصبی باعث پخش درد در نواحی مختلف شود، می‌توان با آرامبخش درد را تسکین داد. در ادامه چند علت رایج درد معده که به پشت کمر می زند را معرفی خواهیم کرد:

نفخ معده

یکی از عارضه‌های شایع که باعث درد معده می‌شود، نفخ کردن است. این عارضه با احساس سنگینی و پر شدن معده همراه بوده و درد آن بیشتر در قفسه سینه و بالای شکم پخش شده و عضلات پشت، به خصوص در ناحیه ستون فقرات را درگیر می‌کند. درد کمر در ناحیه پشت معده به دلیل نفخ در اثر فشاری است که گرفتگی معده به این بخش‌ها وارد می‌کند.

بارداری

از دیگر دلایل درد معده که به پشت و کمر می‌زند، می‌توان به بارداری اشاره کرد. این عارضه به خصوص در ماه‌های آخر شدت پیدا می‌کند، به حدی که فرد حتی در انجام امور عادی مانند راه رفتن هم دچار اختلال می‌شود. درد معده و کمر در اثر بارداری نیز ناشی از اضافه وزن و سنگین شدن مادر در ماه‌های آخر است.

تروما

درد وسط کمر و پشت معده، همیشه به دلیل عارضه‌ای در معده نیست و گاهی آسیب‌های شدید در ناحیه کمر هم باعث پخش درد در قسمت‌های دیگر، به خصوص معده می‌شوند. برای مثال تروما یکی از مشکلاتی است که احتمال بروز این عارضه را به همراه دارد. صدمات فیزیکی در ناحیه پشت کمر، به خصوص زمانی که شدید باشند، احتمال بروز معده درد و کمردرد را همراه هستند.

تغییرات هورمونی

درد وسط کمر پشت معده در بعضی موارد ناشی از مشکلات و تغییرات هورمونی در بدن است. برای مثال در دوران پریودی این عارضه برای زنان بیشتر رخ داده و آن‌ها را درگیر می‌کند. درد در دوران عادت ماهیانه معمولا در سمت معده شدیدتر است و زمانی که برای رفع آن اقدامی نشود، ابتدا به پشت کشیده می‌شود و کمر را نیز درگیر می‌کند.

ورم معده

ورم معده یا گاستریت هم از جمله عارضه‌هایی است که با درد معده همراه بوده و احتمال پخش شدن آن تا قسمت وسط کمر و پشت را دارد. علت بروز این درد در ناحیه معده و کمر، التهابی است که در سطح داخلی دیواره معده ایجاد شد‌ه و باعث دردهای شدید می‌شود. در این عارضه بیمار به خوراکی‌های مصرفی نیز حساس می‌شود و حتی در صورت مصرف دارو مانند شیاف یا قرص نیز ممکن است دچار دردی شدید و غیرقابل تحمل شود.

بیشتر بدانید: معجون برای کمردرد

درد بالای معده نشانه چیست؟

همان‌طور که گفته شد، معده از جمله اندام‌هایی است که دردهای ایجاد شد‌ه در آن داخل بدن پخش می‌شود و به خصوص اندام‌ها و بخش‌های اطراف معد‌ه را درگیر می‌کنند. در بعضی موارد ممکن است معده درد به سمت بالا رفـته و اندام‌های فوقانی را درگیر کند.

شخصی با درد بالای معده | شفاکاران

کمی قبل در مورد درد معده و کتف و ارتباط آن‌ها صحبت کردیم اما در صورتی که معده درد با مشکلات و عارضه در دیگر بخش‌های فوقانی ترکیب شود، چه باید کرد؟ در اینجاد باید نشانه‌ها را بررسی کرد و سپس براساس آن‌ها برای ارائه راهکار درمانی مناسب اقدام کرد. همان‌طور که در مورد درد وسط کمر پشت معده گفتیم، دلایل درد معده و درگیری همزمان قسمت‌های بالایی شکم هم بسیار زیاد است، برای مثال:

گاز معده

گاز یا نفخ معده در ایجاد معده درد، به خصوص در قسمت فوقانی و اندام‌های بالایی معده تاثیر زیادی دارد. البته این مدل معده درد چندان جدی نیست و بعد از چند ساعت از بین می‌رود، مگر در شرایطی که بیمار به یبوست هم احتمال باشد که در این صورت، درد تا ساعت‌ها همراه بیمار خواهد بود.

عفونی شدن معده

در صورتی که معده دچار عفونت شد‌ه باشد و درد این ناحیه در اثر عفونت باشد، احتمال پخش شد‌ن آن در قسمت‌های مختلف بدن به خصوص اندام‌های فوقانی معده وجود دارد. در این شرایط راهکار درمانی، رفع عفونت است و تا زمانی که برای این کار اقدام نشود، درد با بیمار همراه خواهد بود.

آپاندیسیت

در برخی موارد، پخش عفونت معده باعث ابتلای دیگر اندام‌های بدن به عفونت می‌شود. برای مثال آپاندیس یکی از اندام‌هایی است که احتمال عفونت آن در اثر عفونت معده وجود دارد و در این صورت باعث درد شدید و مشکلات فراوان در این ناحیه از بدن می‌شود. دردی که ناشی از آپاندیسیت باشد باید فورا از طریق جراحی درمان شود و راهکار دیگری برای رفع آن وجود ندارد.

قرص درد معده و پشت کمر

به طور کل داروی مشترکی برای درد و عارضه‌های مختلف وجود ندارد و مشکلات هر ناحیه از بدن باید با تشخیص پزشک متخصص و با استفاده از داروی مناسب درمان شود. با این حال در مورد دردهایی که در یک ناحیه یا نواحی نزدیک به هم رخ می‌دهند، می‌توان از برخی داروهای مشابه استفاده کرد.

برای مثال در درد وسط کمر پشت معده معمولا از مسکن‌های خوراکی و مشابه استفاده می‌کنند. از جمله مسکن‌هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به فاموتیدین اشاره کرد. این دارو برای زخم معده موثر بود‌ه و در صورتی که درد در نواحی مختلف بدن پخش شد‌ه باشد، اثرات درد را خنثی می‌کند.

پزشک در حال معاینه درد وسط کمر پشت معده | شفاکاران

دومپریدون از دیگر داروهایی است که معمولا برای رفع درد ناشی از التهاب تجویز می‌شود و در صورتی که به معده درد دچار بود‌ه و همزمان دچار درد در ناحیه کمر هم شد‌ه باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید. البته داروهای دیگری مانند دی سیکلومین، رابپرازول، رانیتیدن و.. هم وجود دارد که مصرف آن‌ها باید با تشخیص پزشک انجام شود تا بیمار دچار مشکلات جدی‌تری نشود.

بخوانید: بهترین دارو برای گرفتگی عضلات

سخن پایانی

درمان درد و عارضه‌های مفصلی مانند دردی که همزمان در معده و پشت کمر ایجاد می‌شود، از طریق روش‌های مختلفی قابل انجام است. نکته مهم در این میان، تشخیص دقیق محل بروز بیماری است که به انتخاب روش صحیح درمان کمک می‌کند.

در این زمینه باید به پزشک مجرب و حاذق مراجعه کنید تا از طریق معاینات و آزمایشات مختلف، علت بروز عارضه را تشخیص داد‌ه و به رفع آن کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مطالعه سایر مطالب شفاکاران را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سوالات متداول

معده درد عصبی که به پشت می زند، چه دلیلی دارد؟

افراد استرسی یا افرادی که در موقعیت‌های خاص دچار نگرانی می‌شوند، معمولا دچار معده درد عصبی می‌شوند. با توجه به پخش اعصاب در سرتاسر بدن، بروز عارضه ناشی از عصبی شدن، اعصاب اطراف را درگیر کرده و کمردرد را نیز باعث می‌شود.

برای درد وسط کمر پشت معده چه باید خورد؟

در صورت بروز درد در ناحیه کمر و معده باید فورا به پزشک مراجعه کرد و تا حد امکان از خوددرمانی پرهیز کرد. با این حال در صورت شدید بودن درد می‌توان از یک مسکن یا دمنوش برای تشکین استفاده کرد.

آیا درد وسط کمر و پشت معده نیز به جراحی دارد؟

در صورتی که علت درد در این نواحی، وجود عارضه در یکی از اندام‌ها باشد ممکن است پزشک جراحی را برای تسکین بهتر درد را پیشنهاد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *