زانو درد, مقالات

تجربه بیماران تعویض مفصل زانو از جراحی خود

تجربه بیماران تعویض مفصل زانو | شفاکاران

تجربه بیماران تعویض مفصل زانو  مثبت است یا منفی؟  پرس و جوها نشانمی دهد اکثر بیماران از جراحی  مفصل زانو تجربه خوبی ندارند.

جراحی تعویض مفصل زانو (آرتروپلاستی زانو) جراحی برای جایگزینی تمام یا بخشی از مفصل زانو است. جراح شما غضروف و استخوان آسیب دیده را با مفصل مصنوعی جایگزین می کند. بهبودی کامل پس از تعویض زانو ممکن است تا یک سال طول بکشد، اما می‌توانید برخی از فعالیت‌های معمول خود را به تدریج با بهبودی از سر بگیرید.  تجربه‌های بیماران نشان می‌دهد که تعویض مفصل زانو البته گاهی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و کاهش درد و مشکلات حرکتی کمک کند. که در این مطلب از شفاکاران  به بررسی این موضوع  می‌پردازیم.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

تعویض مفصل زانو جراحی برای جایگزینی تمام یا بخشی از مفصل زانو است . این یک نوع عمل به نام آرتروپلاستی (تعویض مفصل) است. جراح قسمت‌های آسیب‌دیده از مفصل طبیعی زانوی شما را برمی‌دارد و آنها را با یک مفصل مصنوعی (پروتز) ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین می‌کند.

انواع تعویض زانو

بسته به میزان آسیب دیدگی و شرایط خاص بیمار، جراح  تعویض کامل یا جزئی زانو را توصیه می کند:

تعویض کامل زانو: تعویض کامل زانو رایج ترین نوع تعویض زانو است. جراح هر سه ناحیه مفصل زانو را جایگزین می‌کند.

تعویض جزئی زانو: تعویض جزئی زانو دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. جراح فقط برخی از قسمت‌های مفصل زانو را جایگزین می‌کند – معمولاً اگر فقط یک یا دو ناحیه آسیب دیده باشد. تعویض جزئی زانو در بزرگسالان جوانی که آسیب یا تروما را تجربه کرده اند، شایع تر است.

 پیشرفت‌های تعویض مفصل زانو

تصویری از اتاق عمل و تجربه بیماران تعویض مفصل زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

با پیشرفت‌های حاصل در تکنولوژی جراحی تعویض مفصل زانو و مدیریت پساعمل ، مدت ریکاوری پس از جراحی تعویض مفصل زانو نسبت به گذشته  کاهش یافته است. در گذشته، بیماران ممکن بود در مدت طولانی در بیمارستان بمانند و دوره نقاهت طولانی‌تری را تجربه کنند. اما اکنون، با بهره‌مندی از تکنیک‌های بیهوشی پیشرفته، جراحی‌های مینیمال، و نیز بهره‌گیری از توانمندی‌های بهتر در مدیریت درد و فیزیوتراپی، معمولاً مدت زمان بستری در بیمارستان و دوره نقاهت به شدت کاهش یافته و بیماران ممکن است در عرض چند روز به خانه خود بازگردند. هر چند که این مدت ممکن است بسته به موارد خاص بیمار و نوع جراحی متغیر باشد.

استفاده از تکنیک‌های کامپیوتری در جراحی تعویض مفصل زانو، به جراحان این امکان را می‌دهد تا با دقت بیشتر و به شکل سفارشی‌تری مفصل را جایگزین کنند. همچنین استفاده از مواد با کیفیت بالا و فناوری‌های پیشرفـته در ساخت مفاصل مصنوعی، باعث افزایش دوام و عمر مفصل تعویض شد‌ه می‌شود. بنابراین جراحی‌های امروزی به بهبود توانایی حرکت و استقامت مفاصل ، به خصوص در تعویض مفاصل زانو کمک کرده‌اند. این پیشرفت‌ها باعث بهبود کیفیت جراحی و راحتی بیشتر برای بیماران شد‌ه و تأثیر مثبتی در نتایج درازمدت دارند.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت پس از تعویض کامل زانو چقدر است؟

اکثر افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند، کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و ثبات بیشتر را تجربه خواهند کرد. بلافاصله پس از جراحی، مقداری تورم و درد وجود خواهد داشت و معمولاً راه رفتن  واکر یا عصا توصیه می‌شود.

چهار تا شش هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو، اکثر بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی روزانه از جمله پیاده روی، رانندگی و کارهای سبک خانه را از سر بگیرند. زمان بهبودی کلی برای هر بیمار متفاوت است و بستگی به این دارد که چقدر از برنامه مراقبت از زانو پزشک خود پیروی می کنند. فیزیوتراپی تقریباً همیشه برای بهبودی کاملتر و سریعتر توصیه می شود. این تمرینات به تقویت زانو و سایر ماهیچه های پای شما که برای دستیابی به دامنه کامل حرکت و حفظ ثبات لازم هستند، کمک می ‌کند.

 نحوه استراحت بعد از عمل برای بهبودی کامل

  • قرارداد‌ن کمپرس یخ روی زانوی خود: قرار داد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن کمپرس سرد روی زانوی خود چند بار در روز و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه به تسکین درد و تورم کمک می‌کند.
  • بالا برد‌ن زانو: تا جایی که ممکن است زانوی خود را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید. می‌توانید در حال دراز کشید‌ن یا نشستـن روی صندلی پای خود  را روی کوسن‌ یا بالش‌ قرار دهید در صورت نشسـتن روی صندلی ، زیر پای خود زیرپایی قرار دهید.
  • محل زخم خود را تمیز و پوشید‌ه نگه دارید: دستورالعمل‌های مراقبت از برش جراح خود را به دقت دنبال کنید. از جراح خود بپرسید که چه زمانی باید پانسمان محل برش را تعویض کنید و چه زمانی دوش گرفتـن یا حمام کرد‌ن بی خطر است.
  • تمرینات خانگی: جراح تمریناتی را به شما می‌دهد تا در اسرع وقت بعد از جراحی انجام دهید. و به شما نشان می‌دهد که چگونه حرکات و تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف زانو و جلوگیری از سفتی انجام دهید. تمرینات خود را هر چند وقت یکبار که جراح دستور داد‌ه است انجام دهید. این کار به بهبودی شما کمک می کنند و اطمینان حاصل می کنند که مفصل شما عملکرد خود را بازیابد.

تجربه بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو

تجربه بیماران در مورد تعویض مفصل زانو ممکن است بسیار متنوع باشد. برخی افراد از تجربه مثبت و بهبودی قابل توجه پس از جراحی خود گزارش داده‌اند، در حالی که دیگران ممکن است با چالش‌ها و مشکلات مرتبط با روند بهبودی روبرو شوند. مهم است که هر فرد بر اساس شرایط خودش و با مشاوره پزشک خود تصمیمات مناسبی برای درمان انتخاب کند.

به طور کلی تجربه‌های بیماران نشان می‌دهد که با تلاش و همکاری درمانی، افراد پس از تعویض مفصل زانو به فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گردند و از زندگی بدون درد بهره‌مند می‌شوند. همچنین در تجربه بیماران تعویض مفصل زانو بیان شد‌ه است که پس از جراحی، به خصوص در چند هفته اول بهبودی با وجود احساس درد، فرایند بهبودی نیز آغاز شد‌ه است با این حال انجام برخی از فعالیت‌های روزمره از جمله  حمام کرد‌ن، تمیز کرد‌‎ن خانه ، آشپزی ، خرید کرد‌ن و… برای آنها چالش ایجاد کرد‌ه است.

بنابراین اگر شما نیز به فکر انجام جراحی تعویض مفصل زانو هستید ، بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید تا یکی از عزیزانتان بعد از جراحی به شما کمک کند. همچنین  اگر خانه خود را زودتر آماد‌ه کنید، بهبودی شما آسان تر و ایمن‌تر خواهد بود،

آمادگی برای پس از عمل

تصویری از استراحت در خانه بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

  • تهیه یک نیمکت یا صندلی برای دوش گرفـتن
  • تهیه توالت فرنگی سیار در صورت فقدان شکل ثابت
  • حذف تمام موانعی که مکن است باعث زمین خورد‌ن شما شوند ، مانند سیم های برق ، فرش سر و لغزنده و …
  • محکم کردن نرده ها را در امتداد هر پله‌ای

اکثر بیماران پس از تجربه جراحی مفصل زانو عنوان کرده‌اند که برای چند هفته نیاز به استراحت داشته‌اند و پس از این زمان توانسته‌اند به فعالیت‌های روزمره یا شغل خود باز گردند البته تعیین زمان دقیق این دوره بستگی به فرد ، شدت آسیبی که در زانو داشته و میزان پیچیدگی فعالیت شغلی او بستگی دارد. البته تجربه بیماران نشان می‌دهد عمل همیشه با دردسرهای فراوانی همراه است. بهتر است قبل از هر اقدامی برای عمل با خرید زانوبند زاپیامکس  زانویتان را با تکنولوژی روز در معرض درمان قرار دهید. در موارد بسیاری افراد با استفاده از زاپیامکس به درمان جراحی نیازی نداشته‌ اند.

بهترین بیمارستان تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو و سایر مفاصل از جمله جراحی‌های حیاتی است که برای درمان آرتروز زانو یا مشکلات دیگر مفصل زانو انجام می‌شود. این جراحی معمولاً برای بهبود حالت بیمارانی که مفصل زانو آسیب دید‌ه یا زندگی روزمره آنها را محدود کرد‌ه است، اجرا می‌شود. بیمارستان عرفان نیایش با استفاده از بهترین تجهیزات و امکانات موجود در هنگام عمل و با اجرای جراحی‌ها با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های تعویض مفصل، سطح خدمات پزشکی خود را ارتقاء داد‌ه و توانسـته با این تلاش، امتیاز لازم برای آموزش بین المللی فلوشیپ‌های فوق تخصصی را کسب کند.

جراحان ماهر و تجهیزات پیشرفته در این بیمارستان امکان انجام جراحی با کیفیت و باکیفیت را فراهم می‌کنند. درست است که یافتـن بهترین جراح تعویض مفصل زانو نیاز به تحقیق دقیق و بررسی جوانب مختلف دارد، اما می‌توانید با جستجوی آنلاین، مطالب مرتبط با تجربیات بیماران، امکانات بیمارستان، و تخصص جراحان مختلف را بررسی کنید. در بیمارستان عرفان نیایش که دارای متخصصان ارتوپد ماهر هستند، می‌توانید جهت مشاوره و یافتـن بهترین پزشک جراح تعویض مفصل زانو با مراجعه حضوری یا تماس تلفنی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

سخن پایانی

انتخاب جراحی تعویض مفصل زانو یک تصمیم بزرگ است و احساس اضطراب و سوالات زیاد کاملا طبیعی است. با جراح خود در مورد هر چیزی که قبل یا بعد از جراحی در ذهن شماست صحبت کنید. بهبودی پس از تعویض زانو کار سختی است و ماه ها طول می‌کشد، اما ارزشش را دارد. اکثر افرادی که عمل آرتروپلاستی زانو انجام می‌دهند، به میزان قابل توجهی درد روز به روز کمتری دارند و می‌توانند بهتر از قبل از جراحی حرکت کنند. از جراح خود بپرسید که در طول نقاهت چه انتظاراتی داشته باشید و چه زمانی بازگشت به روال معمول خود بی خطر است.

سوالات متداول در مورد تجربه بیماران تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو چقدر طول می کشد؟

جراحی تعویض زانو یک جراحی نسبتا کوتاه است و معمولاً یک یا دو ساعت طول می کشد.

تعویض زانو چگونه دوام می آورد؟

در واقع، بیش از ۹۰ درصد افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهند، عملکرد زانوی خود را برای ۱۰ تا ۱۵ سال بهبود بخشید‌ه‌اند.

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

اکثر افرادی که تعویض زانو انجام می‌دهند، دردشان کاهش یافتـه، و با افزایش توانایی حرکت کیفیت زندگی آنها بهبود یافـته است.

شفاکاران، دریچه‌ای روبه سوی سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *