کمردرد, مقالات

کمر درد در اوایل بارداری نشانه چیست؟

کمر درد در اوایل بارداری | شفاکاران

کمر درد در اوایل بارداری، اتفاقی دو از ذهن و عجیب و غریب نیست. اکثر مادران باردار در دورامن حاملگی خود این درد را تجربه می‌کنند. در برخی مواقع این درد ممکن است ناشی از مشکلات دیگری باشد که به بارداری ارتباطی ندارند. به همین منظور است که همیشه پیشنهاد می‌شود تا خانم‌های باردار در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی فورا به پزشک مراجعه کنند.

مادران باردار و مخصوصا مادرانی که برای اولین بار این حس را تجربه می‌کنند همیشه سوالات زیادی در پس ذهن خود دارند. یکی از این سوالات این است که علت درد کمر در اوایل دوران بارداری چه می‌تواند باشد؟ از آنجایی که درد سه ماه اول بارداری با سه ماه دوم و سوم آن متفاوت است، قصد داریم تا این مسئله را به طور کامل باز کرده و شرح دهیم. با کمک سایت شفاکاران به اطلاعات مفیدی در این باره دست پیدا کردیم که در اختیارتان قرار خواهیم داد.

علت کمر درد در اوایل بارداری چیست؟

کمر درد در اوایل دوران بارداری از مواردی است که می‌تواند دلایل مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. از آنجایی که این درد را تقریبا تمامی مادران باردار تجربه می‌کنند، پس طبیعی است که به دنبال علت و راه درمانش باشند. در برخی موارد این درد‌ها می‌توانند نشانه‌های اولیه بارداری باشند که در ادامه در رابطه با این نشانه‌ها توضیحات بیشتری خواهیم داد.

 • افزایش هورمون: در آغاز و طول بارداری بدن فرد هورمون‌هایی را از خود ترشح می‌کند که به واسطه آنها بستری راحت برای رشد جنین مهیا می‌شود. ترشح این هورمون‌ها در بدن منجر به نرم شدن و شل شدن عضلات، مفاصل و رباط‌های موجود در لگن فرد خواهد شد. این شل شدن عضلات بستری مناسب و فضایی باز را برای رشد جنین فراهم می‌کند اما نتایج آن را به صورت درد در ناحیه کمر خود احساس خواهید کرد.
 • حالت یا وضعیت: قرارگیری در وضعیت نامناسب، ایستادن بیش از حد و خم شدن از عواملی هستند که می‌توانند باعث بروز یا حتی تشدید کمردرد در فرد باردار شوند. این مورد شامل حالت اشتباه خوابیدن، طرز اشتباه نشستن و حتی تمرینات ورزشی اشتباه نیز می‌شود.
 • فشار روحی: استرس ناشی از بارداری یکی از موارد مهمی است که باعث بروز کمردرد خواهد شد. اشتباه نشنیدید! کاملا درست است که مشکلات و فشارهای روحی می‌توانند به کمر مادر باردار آسیب برسانند. فردی که دچار استرس بارداری شده باشد با علائمی همچون سفتی عضلات و در نهایت کمر درد رو به رو خواهد شد. از آنجایی که استرس تاثیر خود را بر نواحی ضعیف بدن می‌گذارد و در زمان بارداری، لگن فرد دچار تغییر و ضعف می‌شود، این ناحیه دقیقا بخش منتخب استرس برای اعمال درد خواهد بود.

مهم‌ترین روش پیشگیری از کمر درد در اوایل بارداری

کمر درد در اوایل بارداری و تصویر زنی باردار درحال ورزش | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

 1. اصلاح حالت ایستادن و راه رفتن: راه رفتن با قامتی خمیده به ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند. تلاشتان بر این باشد که در هنگام راه رفتن یا ایستادن، کمر خود را در حالت صاف نگه دارید.چانه و سر نیز باید در یک حالت صاف قرار بگیرند. تلاشتان بر این باشد که زانوهای خود را قفل نکنید.
 2. اجرای بهترین حالت خوابیدن: تلاش کنید تا به پهلو و روی یک تشک سفت بخوابید. اگر تشک شما سفت نبود، با قرار دادن یک تخته زیر آن، پشتیبانی بیشتری را برای خود فراهم کنید. با قرار دادن یک بالش بین دو زانو یا زیر دست انداز، هر گونه فشار را از روی کمر خود بردارید. از بابت اینکه سرتان و نه شانه‌هایتان روی بالش قرار گرفته، اطمینان حاصل کنید.
 3. حالت نشستن صحیح: تلاش کنید تا با پشتی صاف و شانه‌هایی که به عقب متمایل هستند بنشینید. هنگامی که نشسته‌اید، یک بالش کوچک یا حوله‌ای لوله شده را پشت خود قرار دهید. این کار شما را تشویق خواهد کرد که صاف بنشینید. پاهای خود را بر روی زمین صاف نگه دارید و از بابت ایکه باسن و زانوهایتان در زاویه ۹۰ درجه قرار دارند اطمینان حاصل کنید.
 4. کفش: کفش‌ها می‌توانند تاثیرات زیاد و مثبتی بر درد کمر فرد بگذارند. کفش‌های صاف و راحتی که قوس پا را ساپورت می‌کنند بپوشید.

این توصیه‌ها را جدی بگیرید

 1. بسته های حرارتی: پدهای برقی، کیسه های مایکروویو یا بطری های آب گرم از مواردی هستن د که می‌توانید برای تسکین و پیشگیری از این درد از آنها استفاده کنید. قرار دادن این کیسه‌ها روی نواحی دردناک بدن می‌تواند به کاهش کمردرد در اوایل بارداری و دیگر ماه‌های بارداری کمک کند.
 2. تمرینات تمدد اعصاب: ورزش‌هایی مانند تنفس عمیق، تمرکز حواس و دیگر تکنیک‌های تمدد اعصاب که با کمک آنها می‌توانند به تسکین کمردرد ناشی از تنش عضلانی مرتبط با استرس در پشت کمک کنند.
 3. ورزش: فعالیت‌های بدنی مانند پیاده روی، کلاس‌های کششی، یوگای بارداری و شنا نیز از راه‌هایی هستند که برای کاهش کمردرد در اوایل بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورزش از روش‌هایی است که سفتی عضلات را از بین خواهد برد. شما در دوران بارداری اجازه مصرف داروهایی را دارید، اما در زمان مصرف آنها بسیار محدود هستید. با این حال، ورزش منظم از روش‌هایی است که به کاهش علائم کمردرد در اوایل بارداری کمک خواهد کرد.
 4. حذف ساعت‌ها ایستادن: اگر شغل شما ایجاد می‌کند که زمان زیادی بایستید، در آن زمان بهتر است که به تغییر وضعیت خود ادامه دهید. با بلند کرد‌ن یک پای خود و قرار داد‌ن آن روی یک چهارپایه یا جعبه کوتاه درهر پنج یا چند دقیقه نیز برای پیشگیری از این درد مفید است. همچنین مطمئن شوید که محیط کاری شما در جایی راحت قرار دارد که از ایجاد خمیدگی در کمر شما جلوگیری کند.

معرفی چند روش درمانی کمر درد در اوایل بارداری

برای درمان کمردرد زودرس در اوایل دوران بارداری تمرینات و حرکات جالب و ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده ببرید.  البته توجه کنید گاهی عفونت رحم و کمر درد نیز باهم در ارتباط هستند. راه‌هایی که برای درمان کمردرد وجود دارند بسیار ساده بوده و در طی روز می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. به احتمال زیاد نمی‌توانید درد خود را به طور کامل از بین ببرید، اما می توانید به کاهش آن کمک کنید. در ادامه چند نکته خاص را برای درمان درد کمر در اوایل بارداری برای شما شرح خواهم داد.

 • وقتی در حالت نشسته یا ایستاده‌اید، باید روی حفظ وضعیت بدنی خود تمرکز داشته باشید. شما باید صاف بایستید، قفسه سینه را بالا و شانه‌ها را به عقب کشید‌ه و ریلکس کنید.
 • تلاش کنید تا از ایستادن‌های طولانی مدت خودداری کنید. اگر مدت زمان زیادی را در روز روی پاهای خود هستید، سعی کنید هر چند وقت یکبار یک پا را بلند کرده یا روی یک سطح بلند قرار دهید تااستراحت کند.
 • اگر نیاز به برداشتن چیزی از روی زمین دارید، یادتان باشد که به جای اینکه خم شوید و در ناحیه کمر فشار ایجاد کنید، چمباتمه بزنید تا فشار کمتری رو کمرتان باشد.
 • از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید.
 • کفش‌هایی را بپوشید که پشتیبانی کاملی از پا دارند.
 • تلاش کنید تا بیشتر به پهلو بخوابید، نه به پشت و با کمک بالش‌هایی که در قسمت زیر شکم و بین زانوها قرار می‌دهید حمایت ملایمی را برای کمر خود فراهم کنید.

از تمرینات خانگی تا کمربند پلاتینر

کمر درد در اوایل بارداری و تصویر زنی باردار نشسته روی صندلی | شفاکاران

 • تمرینات مخصوص بارداری که تقویت و حمایت کافی از شکم و کمر را دارند انجام دهید.
 • همانطور که شاهد رشد شکم خود هستید، بهتر است به پوشید‌ن یک لباس یا کمربند مناسب برای کم کرد‌ن فشار از روی کمر خود بپردازید. پیشنهاد ما خرید کمربند پلاتینر است.
 • در زمان نشستـن، تلاش کنید تا پاهای خود را بالا آورد‌ه و ازاینکه صندلی شما، پشتی خوبی دارد مطمئن شوید. برای داشتـن حمایت بیشتر از کمر خود، بهتر است از یک بالش کمری استفاده کنید.
 • تلاشتان بر ابین باشد که استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر کمردرد شما با استرسی که می‌کشید ارتباط دارد، از روش‌هایی مانند مدیتیشن، یوگای و استراحت استفاده کنید، زیرا این راه‌ها برای مدیریت استرس شما بسیار مفید هستند.
 • استفاده از کمپرس یخ برای تسکین کمردرد و ماساژ در دوران بارداری نیز به طرز شگفت‌انگیزی تسکین‌دهنده درد شما است. اگر کمردرد بیش از حد دارید، بهتر است با یک پزشک در رابطه با داروهایی که برای درمان التهاب می‌توان مصرف کرد صحبت کنید. نکته مهم این استکه هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک مصرف کنید.

چند نکته مهم برای کاهش کمر درد در اوایل بارداری

 • در زمان چرخش، پاهای خود را حرکت داد‌ه تا از چرخش ستون فقرات نیز جلوگیری شود.
 • با پوشید‌ن کفش‌های تخت وزن خود را به طور مساوی تقسیم کنید.
 • تلاش کنید تا درهنگام خرید، وزن بین ۲ کیسه را متعادل نگه دارید و یکی از دیگری سنگین‌تر نباشد.
 • با کمک بالش‌های حمایتی بارداری درد خود را تسکین دهید.
 • ماساژ یا حمام آب گرم نیز تاثیر بسزایی در تسکین دردتان دارد.
 • استفاده از یک تشک استاندارد به درستی از‌کمر شما حمایت لازم را به عمل می‌آورد.

سوالات متداول درباره کمر درد در اوایل بارداری

کمردرد اوایل بارداری به چه دلیلی رخ می‌دهد؟

افزایش هورمون، حالت یا وضعیت بدن و فشار روحی- روانی که به فرد وارد می‌شود از دلایل اصلی کمردرد اوایل بارداری هستند.

تاثیرگذار‌ترین روش تسکین درد اوایل بارداری چیست؟

بهترین روش رفتن به جلسات ماساژ یا تمرینات گروهی برای تسکین درد کمر در اوایل دوران بارداری خانم‌ها است. با کمک یک مربی و انجام تمرینات صحیح می‌توانید تا حد زیادی درد خود را تسکین دهید.

ساده‌ترین راه‌های درمان کمردرد اوایل بارداری چیست؟

استفاده از تشک استاندارد و مناسب، نحوه صحین خوابیدن، استفاده از کفش مناسب و تصحیح حالت ایستادن و نشستن بدن در طول روز از ساده‌ترین روش‌ها برای درمان درد کمر در اوایل دوران بارداری هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *